Afyon Sandıklı'da Öğretmenlere Seminer


(AİLE AKADEMİSİ / 4 MAYIS 2015)- Aile Akademisi Derneği Başkanı Mücahit Gültekin Afyon Sandıklı ilçesinde görev yapan öğretmenlere yönelik "Çocuklarımızın Geleceğinde Öğretmenlerin Rolü" başlıklı bir seminer verdi. Ardından İlçede okuyan öğrencilerin anne-babalarına yönelik "Çocuklarımızın Geleceğinde Anne-Babaların Rolü" konulu bir seminerin daha verildiği program İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlendi. Program Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Alaattin Coşkun'un açılış konuşmasıyla başladı. 

Öğretmenlere yönelik yapılan seminerde Gültekin, küresel sömürü düzeninin temel amaçlarından birisinin çocuklarımızı "kolay lokma" haline getirmek olduğunu söyledi. Gültekin Seminerde özetle şunları söyledi:

Öğretmenlerin Pedagojik Rolü Bilinçli Olarak Sınırlandırıldı

"Bize geçmişte her şeyin eğitimle düzeleceğini söylediler. Her sorunun başının eğitimsizlik olduğunu söylediler. Bu söyleme inanan halkımız çocuklarını okuttu, eğitime önem verdi. Okullaşma oranı arttı. Öğretmen sayısı arttı. Eskiden lise mezunlarını öğretmen atarken şimdi yüksek lisans mezunlarına bile atama yapamıyoruz. Peki sonuçta ne oldu? Çocuklarımızın psikolojik ve sosyal sorunlarının giderek arttığını gördük. Eğitime verilen önem arttıkça bu sorunların azalması gerekmiyor muydu? Anladık ki, ülkemizde eğitim çocuklarımızın saadet ve huzuru için değil; ulusal ve küresel patronların ihtiyacını karşılamak için yapılıyormuş. Onlar gerçekte çocuklarımızın eğitilmesini istemediler. O yüzden öncelikle, öğretmenin pedagojik rolünü sınırlandırdılar. Öğrenci merkezli eğitim adı altında, özgürlük vb. kavramlar adı altında çocuklarımızı popüler kültürün sermayesi ve tüketicisi haline getirdiler. O yüzden bugün okullarımız anne-babalarımızın çocuklarını güvenle gönderdikleri yerler olmaktan çıkmıştır. Okullarımız çocukların her türlü kötülükle tanıştığı mekanlar haline gelmiştir.

Bakınız, şu soruya nasıl cevap verebiliriz: Çocuklarımızın davranışları üzerinde okullar mı şekillendirici, yoksa televizyon ve internet mi? Hepimiz biliyoruz ki, çocuklarımızın hayatına medya ve popüler kültür yön veriyor. O zaman niçin okullar var? Geçenlerde RTÜK başkanı çocuklarımızın 10 yaşına gelinceye kadar televizyonda 100 bin şiddet vakası izlediğini söyledi. İzlettirme! Niçin buna karşı çıkamıyoruz. Televizyonlarda her türlü kötülüğün ve edebsizliğin propaganda edilmesine niçin karşı çıkamıyoruz? Çünkü karşı çıkarsanız 'özgürlük' diye kıyameti koparıyorlar. Bugün özgürlük şemsiyesinin altına girerek her türlü kötülüğü meşru hale getirmek mümkün olabilmektedir.

"Önleyici Öğretmenlik" Yapılmalı

Şimdi,  2015 YGS sınavında tam 618 bin öğrencimizin 180 barajını, 200 bin öğrencimiz ise 140 barajını geçemediği duyuruldu. OECD ülkeleri arasında yapılan PISA sınavında ise halimiz içler acısı. Türkiye 65 ülke arasında 45. sırada. 12 yıl zorunlu eğitim verdikten sonra halimiz ortada. Yani sadece ahlaki açıdan durumumuz problemi değil, ders başarısı açısından da önemli bir sorun olduğunu görüyoruz.

Burada öğretmenlerimizin yapacağı elbette ki, çok şey var. Ama ilk olarak yapılması gereken çocuklarımızı bir amaç sahibi kılmaktır. Öğretmenler çocuklarımıza amaç bilinci yüklemelidir. Çünkü amaç bilinci çocuklarımızın; düşman bilincine, arkadaş bilincine, bilgi bilincine, ahlak bilincine ve zaman bilincine sahip olmasını sağlar.

Öğretmenlerimizin "Önleyici Öğretmenlik" yapmaları gerekir. Çocuklarımızı yaşayacakları tehlikeler konusunda uyarmalı ve onları bu tehlikelere karşı donanımlı kılmalıdırlar."

Saat 15.00'de başlayıp 16.30'da biten seminerin ardından aynı salonda 17.00'da anne-babalara yönelik seminer başladı.

Gültekin, anne-babalara yönelik yaptığı seminerde, Tahrim Suresi'nin 6. ayetini hatırlattı. "Bu ayette Rabbimiz, 'kendinizi ve çoluk-çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun' buyuruyor. Çocuklarımızın eğitim sorumluluğunu okullara ve öğretmenlere devrederek kurtulamayız. Çocuklarımızın eğitiminden kendimizi sorumlu hissetmeliyiz." diyerek önleyici aile modelinin temel prensiplerini anlattı.

Seminer, Sandıklı Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Koray Gürpınar'ın çiçek ve plaket takdimiyle 18.00'de sona erdi.

www.aileakademisi.org

sandikli.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim