Aile Akademisi Konya'da Düzenlenen Kadına Şiddet Çalıştayı'na Katıldı


(AİLE AKADEMİSİ/25 MART 2015)- Konya Büyükşehir Belediyesi ile Çağdaş Aile Derneği?nin birlikte yürüttüğü ?Öfke-Şiddet Diyalektiğinde Kadın Projesi? kapsamında 21 Mart Cumartesi günü ?Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Çalıştayı? düzenledi.

Çalıştaya Aile Akademisi Derneği?ni temsilen Uzm.Psikolog Meryem Şahin katıldı.  Farklı şehirlerden 35 akademisyen ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda 4 ana başlık müzakere edildi. Şiddet Görmüş Kadınlara Yönelik İletişim Stratejileri, Şiddet Görmüş Kadınlara Yönelik Yeni Hizmet Sunumu Modellerinin Geliştirilmesi, Kadına Yönelik Şiddet İle İlgili Mücadelede Konya Eylem Planı, Kadına Yönelik Şiddette STK?lar Arasında Ağ Oluşturma Önerileri başlıkları ele alındı.

Meryem Şahin, Prof. Dr. Aliye Mavili Aktaş?ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ?Şiddet Görmüş Kadınlara Yönelik İletişim Stratejileri / Problem Alanları-Çözüm Önerileri? çalışma grubunda yer aldı. Şahin çalışma grubunda, kadına yönelik şiddetin genel şiddet olgusundan kopartılarak ele alındığı takdirde, sorunun analizinin doğru yapılamayacağını; sorunun kaynağının doğru tespit edilmediği durumlarda da çözüm önerilerinin yanlış yerlerde aranacağını vurguladı. Sorunun çözümünde önleyici çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Şahin, bunun yapılabilmesi için de ülkemiz özelinde şiddete ilişkin risk faktörlerinin saptanması ve bu riskleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Halihazırda yürütülen çalışmalarda sorunun çoğunlukla cinsiyetlere ilişkin riskler üzerinden tanımlandığı, bunun ise uluslararası literatür ile tutarlı olmadığı ifade edildi. Şiddet ortaya çıktıktan sonra ise adli tedbirlerden önce sivil arabuluculuk sisteminin oluşturularak devreye sokulmasının daha etkili olabileceği belirtildi.

Diğer katılımcıların da konuya ilişkin görüşlerinin vurgulandığı çalıştay sonunda 4 farklı çalışma grubunun oluşturduğu raporlar okundu. Çalıştaya ilişkin sonuç raporunun önümüzdeki günlerde paylaşılması bekleniyor.

www.aileakadeimisi.org

201532212027.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim