Aile ve Toplumsal Cinsiyet Komisyonu Stratejik Planı Oy Birliğiyle Kabul Edildi


(AİLE AKADEMİSİ/ 4 Mart 2014)- TÜRAP?ın Bursa?da gerçekleştirilen 3. Toplantısında ?Aile ve Toplumsal Cinsiyet Komisyonu? kurulmuş ve komisyonun başkanlığı da Aile Akademisi Derneği?ne verilmişti. Aile Akademisi Derneği Başkanı Mücahit Gültekin hazırlamış oldukları stratejik planı İstişare Kurulu?na sundu.

2014 yılı için 1 stratejik amaç, 3 stratejik hedef ve 9 faaliyet planlandığını söyleyen Mücahit Gültekin, ?Toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının aileye (kadın-erkek-çocuk) yönelik olumsuz etkilerine yönelik eleştirel bir farkındalık kazandırmak 2014 yılı içinde ulaşmak istediğimiz stratejik amacımızdır. Bunun için 3 hedef belirledik. Bunlar;

 

  1. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Bilimsel tutarlığının sorgulanması
  2. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin esas alındığı kültürün sorgulanması
  3. Toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının sonuçlarına ilişkin göstergelerin analizi

Hedeflerinden oluşmaktadır.? dedi.

Her hedefin altında yapılması planlanan somut faaliyetler hakkında da bilgi veren Gültekin, ?Evet ailemiz tehdit altında, çocuklarımıza ve gençlerimize ilişkin büyük sorunlar yaşıyoruz. Ama bundan daha büyük bir sorunumuz var: Bu soruna yaklaşım biçimimiz daha büyük sorun oluşturuyor. Çünkü zaten bu sorunların sebebi olan bir dünya görüşünü, bir projeyi, bir politikayı bu sorunların çözümü olarak görmek asıl sorundur. Biz sorunlarımızın teşhisini ve tedavisini, İslami değerlere dayalı olarak tanımlamadığımız sürece bu sorunlara gerçekçi sorunlar bulmamız mümkün olmayacaktır. Bunun için ise kavramsal ve sistematik çalışmalara ihtiyacımız var. Toplumsal Cinsiyet ve Aile Komisyonu olarak bunu yapmaya çalışacağız? dedi.

Daha sonra TÜRAP genel koordinatörü Piyale Çitil komisyonun 2014 stratejik planını genel istişare kurulunun oylamasına sundu. Plan, istişare kurulu tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

www.aileakademisi.org

imag1991.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim