Ensar Vakfı'nda Seminer: Geri Dönecek Bir Evimiz Kalmalı


(AİLE AKADEMİSİ/29 HAZİRAN 2014)- Aile Akademisi Derneği Başkanı Mücahit Gültekin, Ensar Vakfı Afyon Şubesi'nin düzenlemiş olduğu "Ramazan'da İkindi Sohbetleri" programında konuştu. Her gün farklı bir konuyla, farklı bir konuşmacının katıldığı sohbetlerde, 29 Haziran tarihli sohbetin konusu, "Aile ve Değerlerimiz" idi. Konuşmanın kısa bir özeti şöyle:

Aile hem kendisi ilahi bir değer, hem de ilahi değerlerin öğrenildiği, öğretildiği bir mekandır. Biz dünyaya birey olarak değil aile olarak gönderildik. Hz. Adem eşiyle birlikte, aile olarak dünyaya gönderildi. Aile bu sebeple, ilahi, uhrevi, melekuti bir kurumdur. İnsanların arasında sözleşmeyle kurdukları herhangi bir kurum gibi değildir. Ancak bu ilahi kurumun bugün hedef alındığını, çökertilmeye çalışıldığını görüyoruz. Çünkü düşmanlarımız biliyor ki, aile çöktüğünde, çocuklarımız daha kolay bir lokma haline gelecek. O yüzden karı ve koca birbirlerine karşı kışkırtılıyor ve aralarında husumet çıkarılmaya çalışılıyor. Halbuki Kur'an bize karı-koca arasında bir sorun olmasından endişe ederseniz, aralarını düzeltmek için kadın ve kocanın tarafından bir hakem tayin edin, buyuruyor. Dikkat edin, Kur'an, eğer niyetler iyi olursa Allah onların arasını bulur, diyor.  Bugün ise karı-koca arasındaki en küçük bir nizaa, en küçük bir problem büyütülmeye çalışılıyor. Çünkü Aile fertlerini birbirinden uzaklaştırmak, aralarında soğukluk ve nifak çıkarmak hedefleniyor.

O yüzden bugünkü görevlerimizden biri de aileyi korumaktır. Aileyi korumak demek, değerlerimizi korumak demektir, insanlığımızı ve tarihimizi korumak demektir. Eğer buna duyarsız kalırsak, çocuklarımız ve gençlerimiz düşmanlarımız için kolay lokma haline gelecek. Eğer biz buna duyarsız kalırsak yarın huzura çıktığımızda bundan dolayı hesaba çekileceğiz. Evlerimizi korumalıyız. Biz, bir ev medeniyetiyiz. Bu medeniyet Dar'ul Erkam'da kuruldu. Biz bugün sahip olduğumuz bütün mevkilerden uzaklaştırılsak, evlerimize dönüp zulme karşı direnişi yeniden evlerimizden örgütleyebiliriz. Ama geri dönecek bir evimiz kalmalı.

Bunun için şu noktalara hassasiyet göstermeliyiz:

1. Öncelikle aileye yönelen tehdidin farkında olmalıyız. Bize ve değerlerimize yönelen tehdidin farkında olmazsak, rehavete düşeriz. Saldırılara gerekli cevabı veremeyiz. Bakınız, aile birbirine dayanak olmak anlamına geliyor. Ailenin anlamı, 'Allah yolunda birbirlerine dayanak olması gereken kişilerin oluşturduğu birliktelik'tir. Bizler ailenin bu anlamının şuurunda olmalıyız.

2. Aileler ahiret merkezli kurulmalı. Çocuklarımızı, gençlerimizi, evlerimizi, kapitalizmin hedef tahtası haline getirmemeliyiz. Bakınız, Kur'an'ın sadece 'israf etmeyin' şiarına uysak kapitalizm çöker. İslam'ın sadece 'Yalan söylemeyin' şiarına uysak, zulüm egemen olamaz. İslam'ın çözüm önerileri basit ve nettir. Kapitalizm israf üzerine kurulmuş bir projedir.  Kur'an 'ihtiyaçtan arta kalanı infak edin' buyuruyor. Bugün sahip olduğumuz şeylerin ne kadarı ihtiyaç? Ama biz bugün ne hale gelmişiz? Ne hale getirilmişiz? Kapitalizmin normlarıyla birbirimizi kınıyor, birbirimizle yarışa giriyoruz. Kimin evi daha güzel, kim daha çok ve daha güzel şeye sahip? Bunların peşine düşmüşüz.

3. Evlerimizde sohbet kültürü oluşturmalıyız. Sahabe ve ashab sohbet kavramından geliyor. Bugün televizyonlar gece-gündüz çalışıyorsa biz birimizle sohbet etmeyelim diye. Ellerimize akıllı telefonları tutuşturanlar, bizler birbirimizin gözlerine bakmayalım diye, bunu yapıyor. Evde Kur'an'ı sohbet konusu yapmalıyız. İslam büyüklerini sohbet konusu yapmalıyız. İbrahim (Özkul) ağabeyimizi sohbet konusu yapmalıyız. Filistin'i sohbet konusu yapmalıyız. Çocuklar anne-babanın evde yaptığı sohbetler içine doğarsa, sohbetlerin içinde yetişirse hem zekaları hem ahlakları gelişir.

4. Dostlarımız ve düşmanlarımız olmalı. Öfke, adavet, husumet, celadet düşmana karşı olmalı. Şefkat, merhamet, letafet dostumuza karşı olmalı. Eğer çocuklarımıza gerçek düşmanı göstermezsek, çocuklarımızın öfkesi, düşmanlığı içe yönelir. Anne-babalarıyla kavga etmeye başlarlar. Ben oğluma bizim düşmanımız İsrail'dir, diyorum. İsrail ve ona hizmet edenler bizim düşmanımızdır, diyorum. Kudüs bizim dostumuzdur, diyorum. Kudüs uğrunda mücadele verenler bizim dostumuzdur diyorum.

5. Eşimizle ahlaki muhasebe yapmalıyız. Her gün yatarken, biz ne yapıyoruz, diye sormalıyız. Nereye gidiyoruz diye sormalıyız. Birbirimize iyiliği emredip kötülükten nehyetmeliyiz. Birbirimizi iyiliğe ve hayra teşvik etmeliyiz. Yaptığımız yanlışların muhasebesini yapmalı ve yeniden yola koyulmalıyız.

6. Çocuklarımızı takip etmeliyiz ama tahkir etmemeliyiz. Hz. Nuh bizim için örnektir. O 950 yıl tebliğ yapmış ama oğlu inanmamış. Yine de tufan başladığında 'yavrum bin şu gemiye, kurtul' demiş. Bütün peygamberler böyledir. Onlar kurtarma kaygısıyla yaşar. Bizler de öyle olmalıyız. Çocuklarımız büyük hatalar yapsalar da onları merhametle çağırmaya devam etmeliyiz. Ama Nuh'un kıssasında şu ibret de var: Allah 'hayır' diyor, 'o senin ailenden değildi' diyor. Yani bize şu mesajı veriyor: 'Peygamber de olsan kalpler Allah'ın elindedir, haddini bil' diyor. Bize düşen çağırmak, Allah'a yakarmaktır; gelmiyorsa biz yolumuza devam etmeliyiz.

7. Ev içinde affedici olmalıyız. Bizler bir aileyiz, birbirimize destek olmak için varız. İşyerinde üç kuruş kazanmak için bir çok adama sabrediyoruz. Güleryüzümüzü onlardan eksik etmiyoruz. Bunu ev ahalimiz, en azından işyerindeki o adamlar kadar hak etmiyor mu? Affetmek kalpleri birbirine yakınlaştırır. Evs ve Hazrec kabilelerini hatırlayalım. Allah, sizler bir uçurumun kenarındaydınız Allah kaplerinizi birbirine yakınlaştırdı, diyor. Attığımız adımlar söylediğimiz sözler sorunları büyütmeye değil, küçültmeye ve çözmeye hizmet etmeli. Şeytan ise her küçük sorunu büyütmeye ve bizi çözümsüzlüğe itmeye çalışıyor. Unutmayalım biz bir aileyiz; birbirimizin eksiğine, yanlışına, hatasına karşı hoşgörülü olmalıyız. Evin kahrını çekmek, dışarının şatafatından ve cazibesinden çok daha hayırlıdır.

www.aileakademisi.org   

 

 

 

 

ensarvakfi.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim