İyiliğe Evet Kötülüğe Hayır Eğitim Programında 3. Hafta


(AİLE AKADEMİSİ/21 MAYIS 2016)- İyiliğe evet kötülüğe hayır programı 3. Haftasını geride bıraktı. Programın 3. Haftasına bir önceki haftanın tekrarını yaparak başladık. İlk olarak yol ve hedef kavramları üzerinde durduk. Örneklendirmeler yaparak amaca götüren yolların nitelikleri üzerine konuştuk. Kısa ve kolay yada güzel ve cazip gözüken yolların riskli olabileceği, uzun ve zor yolların ise güvenilir olabileceğini sorguladık. Amaç ile yol ve araç ayrımı yapıldıktan sonra hedef bilincinden bahsettik. Amaca uygun bir hedef seçmemiz üzerinde durduk.  Hedefe ulaşmanın kuralları, hedefe ulaşmada yapılması ve yapılmaması gerekenler üzerine beyin fırtınasının ardından hedeflerimiz ile ilgili hikâye oluşturma etkinliği yaptık. Etkinlikte öğrenciler hedeflerini küçük kağıtlara yazdılar ve karışık şekilde herkese bu kağıtlar dağıtıldı. Oluşturacakları hikâyede hedef, hedefin amacı, kullanılan iyi araçlar, kullanılan kötü araçlar, karşılaşılan zorluklar ana sorularıydı. Hikayeler, hayal kurma, plan, araştırma aşamaları dikkate alınarak oluşturuldu.

Etkinliğin ardından hedef arkadaşlığı konusunu işledik. Arkadaşlarımızda olmasını ve olmamasını istediğimiz özelliklerden bahsettik. Kimlere arkadaş deriz?Neler arkadaşlığı bitirir?Niçin hiç arkadaş edinemiyorum? Soruları üzerinde durarak arkadaşlık ilişkilerimizi konuştuk. Müslüman çocuklar olarak Hz. Muhammed’in ve ashabının bize miras bıraktığı kardeşlik müessesesini koruyup korumadığımızı sorguladık. Bencilliğin,ön yargılarımızın, ayrımcılık yapmamızın arkadaşlıklarımızı bitirebildiğini, iyiye yönlendirmenin, sabrın, yardımlaşmanın, güvenilir olmanın, sözünde durmanın ise arkadaşlıklarımızı sağlamlaştıracağı üzerinde durduk. Hafta boyunca arkadaşlıklarımızı gözden geçirme ve olumsuzlukları düzeltme kararı aldık. Dersimiz çay faslının ardından sona erdi.

Etkinliğimizden bir hikaye:

  • Ulaşacağımız hedef: Ünlü olmak
  • Ulaşılması istenen hedefin amacı: dikkat çekmek
  • Kullanılan iyi araçlar: internet, moda dergileri, boş işler
  • Karşılaşılan zorluklar ve kullanılan çözüm yöntemleri: kötü yorumları örtbas etmek

BUSE’NİN HAYALİ

Buse o günde dizi izliyor dersine çalışmıyordu. O gün en sevdiği şarkıcının programı çıkıyordu. O da o ünlü gibi şarkıcı olmak istiyordu. Bir anda kardeşi gelip saçını çekti ve fazla acımadığı halde çıngar çıkardı.  Annesi gelip ‘ne oldu Buse’ diye sordu oda ‘kardeşim saçımı çekti’ diye cevap verdi. Annesi ‘Buse iyice abarttın’ dedikten sonra işine geri döndü.

Buse çok hayalci bir kızdı. Hayalinde sürekli şarkıcı olmak vardı. Aradan yıllar geçmişti ve sıra üniversite tercihlerine gelmişti. Buse konservatuarı seçti ve kazandı da. Buse çok mutluydu. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra Buse şarkıcı oldu ama hayatından hiç memnun değildi. Buse hayatı boyunca hiç mutlu olmadı.

www.aileakademisi.org

mansetr.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim