İyiliğe Evet Kötülüğe Hayır Eğitim Programında 5. Hafta


(AİLE AKADEMİSİ/ 4 HAZİRAN 2016)- İyiliğe evet kötülüğe hayır projesinde son konumuzu işledik. Doğruluk, yalan, sabır kavramları üzerinde durduk. Başlangıçta bir kavram çalışması yaptık. Öğrencilerimiz sözünde durmak, açık sözlülük, sadakat, hile, kurnazlık, riya, ikiyüzlülük kavramlarını birer olayla açıklamaya çalıştı. Daha sonra doğru insan ve yalancı insanı kıyasladık ve yalan türleri üzerinde durduk. Yalanın zararlarından ve doğruluğun üstün bir davranış olduğundan bahsettik. Öğrencilerimiz doğruluk ve yalan ile ilgili kısa drama yaptılar. Konu bir borç meselesi üzerinden şahitlik yapmaktı. Drama yalancı şahitlik ve doğru şahitlik olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirildi.

Sabır kavramını anlatmaya başlamadan önce birkaç durum sıraladık ve ‘sen olsaydın ne yapardın?' sorusunu sorarak ne kadar sabırlı olduğumuz ölçtük. Sabrın ne olduğunu tanımlamaya çalıştık. Hayatımızdaki sıkıntılarımıza ne kadar tahammül edebiliyoruz ve sorunlara doğru çözümler üretebiliyor muyuz? Kötülük ile mücadele ediyor muyuz ve bu mücadelenin sonuçlarına sabredemiyoruz? Sorularını sorarak sabır hakkında beyin fırtınası yaptık.

Eleştirel düşünme bilinci üzerinde durduk. ‘İnsanın güzel ahlaka sahip olmasının yanı sıra kötülükle de mücadele etmesi gerekmektedir. Yani iyiliğe evet derken kötülüğe de hayır demesi gerekmektedir. Bu durumda iyi ve kötü olanın ne olduğunun bilinmesi gerekir. Bu bilme eylemi okumayı, araştırmayı ve eleştirel düşünmeyi gerektirir. Günümüzde insanlar yalnızca üretme ve tüketme, medya dünyasına hapis olmuş durumdalar. Bizlerin Müslüman gençler olarak bu dünyadan çıkıp insanlığın gidişatının nereye olduğunu sorgulamamız ve iyiliği tavsiye etmeye başlamamız gerekir. O halde edindiğimiz güzel ahlak ilkelerini pratikte de sergileyerek hayatımıza işlememiz gerekmektedir.’ diyerek dersi sonlandırdık.

www.aileakademisi.org

masnetr.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim