İyiliğe Evet Kötülüğe Hayır Projesi: 5. Hafta


(AİLE AKADEMİSİ/13 Nisan 2014)-  Aileakademisi derneği nde ?İyiliğe Evet Kötülüğe Hayır? projesinde 5. Hafta geride kaldı. ?Haklar ve ödevler? konu başlıklı derse çocuklar,

?Haklar ve Ödevler Formunu? doldurarak başladı. Daha sonra sunumda 4 ana soru üzerinden konu, beyin fırtınası yöntemiyle işlendi.

1.İnsanlar hayatın içinde üzerine düşen görevleri yapmasa ne olurdu?

2.Herkes, kişisel haklarını kendi isteklerine göre düzenleseydi ne olurdu?

3.Başkalarının haklarını alarak hak elde edilebilir mi?

4.Anne baba, arkadaş haklarını alıyor muyuz?

Sunumda konu, örnek oluşturulmuş hikayeler üzerinden işlendi;

Okula gitmek için sabah kalktıklarında ?fırıncı?nın geç kaldığı için henüz ekmek yapmamasının servis şöförünün yolda karıştığı bir kavga yüzünden 1 saat geç kalmasının ve aşırı hız yüzünden kaza yapmasının çocukların günlük hayatlarına olabilecek etkisi tartışıldı. Başkalarının ödevlerini yani sorumluluklarını yerine getirmemesinin toplumda oluşturduğu zincirleme etki çocuklara gösterildikten sonra,

İnsanların kişisel haklarını kendi isteklerine göre belirleyemeyeceği, böyle bir durumda hak ihlalllerinin kaçınılmaz olacağı sınıfa yeni gelen ?zorba çocuk? hikayesi üzerinden açıklandı. Zorba çocuğun sınıfta yaptığı ihlalleri ?Kendi haklarını koruma? olarak açıklaması, çocukların zorba çocukla mücadelede üç farklı yolu seçmesi,

1.Dövüşelim,

2.Şikayet edelim,

3.Onu memnun edip, kızdırmayalım?

Bu yolların sonuçları tartışıldıktan sonra zorba çocuğun saltanatının ondan daha güçlü olan bir çocuk yüzünden son bulması, çocukların başkalarının haklarını ihlal ederek haklarını elde edemeyeceğini gösterdi.

Anne baba arkadaş ve kardeş haklarının açıklanmasından sonra, formda belirttikleri düşünceler beyin fırtınası yöntemiyle tartışıldı.

?Eğlenmeyi, facebooku, gezmeyi, telefonu? en doğal hakları olarak gören çocuklara, bu isteklerin başkalarının hayatlarına ve kendi hayatlarına olan olumsuz etkisi gösterildikten sonra, bu zevklerin hak kapsamına alınamayacağı izah edildi.

Sunumda dört ana tema işlendi;

1.Hayatta kurallar olmazsa ve bu kurallara uyulmazsa, HAK hep güçlüden yana olur. Ve en güçlünün de güçlüsü mutlaka çıkar?

2.Başkalarının temel, insani haklarını korudukça ve kişisel sorumluluklar yerine getirildikçe ÖZGÜRLEŞİRİZ.

3.Yazılı kurallları devlet takip eder ve cezalandırma yapar? sözsüz kuralları ise Alllah (cc) takip eder?.

4.Kendine sınırlar/kurallar koyan kişi ve bu görevleri, hayallerine/hedeflerine  ulaşmak için aksatmayan kişi hayatta başarılı olacaktır.

Sunumdan sonra , etkinlik yapıldı. Etkinlikte, çocuklardan, oluşturulan örnek hikayedeki HAK İHLALLERİNİ bulmaları istendi.

İki saate çıkan derse çocukların ilgisi fazlaydı. Önümüzdeki haftanın konusu;  DOĞRULUK tur.

 www.aileakademisi.org

iyiilik.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim