İyliğe Evet Kötülüğe Hayır Projesi Başladı


(AİLE  AKADEMİSİ/ 16 Mart 2014)- Aile Akademisi Derneği ?nin projelerinden ?İyiliğe Evet Kötülüğe Hayır? projesi 16 Mart 2014 tarihinde başladı. Fatma Gültekin?in hazırladığı, yardımcı öğretmenliğini Gülsüm Süslü?nün yaptığı proje 8 hafta devam edecek. Projede kontenjan gereği 16 kayıtlı öğrenci bulunuyor. Proje yetkilileri programın daha etkili olabilmesi ve çocuklarımızla bire bir iletişim kurulabilmesi için kontenjanın 16 kişiyle sınırlı tutulduğunu belirttiler. Projenin ilk gününde çocuklar programdan büyük bir keyif aldılar. 

Pazar günü saat 17.00?da Elif-Der Derneği binasında başlayan program, kayıt yaptıran öğrencilerin kendisini tek tek sahneye çıkıp tanıtmasıyla başladı. Daha sonra eğitimci Fatma Gültekin, programda 8 haftalık akışı ve yapılması planlanan etkinlikleri tanıttı;

Sevgili çocuklar, 8 Hafta sürecek programımızda en büyük amacımız, yaşamla ilgili bilinç kazanabilmektir.

1. Hafta; Öncelikle amaç bilincine ihtiyacımız vardır. Ahiretini kazanmayı amaçlayan çocuklar kolay kolay kötülüğün içerisine girmez. Ahiret inancıyla, İyilik yapmanın en büyük motivasyon kaynağını öğrenmiş olacağız.  İlk hafta amaç bilinci üzerine etkinliklerimiz olacak.

2. Hafta; Bu amaç için seçtiğimiz hedefler üzerine etkinliklerimiz olacak. Hedefin amaca uygunluğu, hedef belirlemenin kriterleri, hedefsizliğin sonuçları işleyeceğimiz temalardan bazıları?.

3. Hafta; Amaca ve hedefe uygun arkadaşlıklar üzerine bilinç kazandırmaya dönük etkinliklerimiz olacak. Kime arkadaş deriz? Arkadaşlıkları oluşturan değerler, arkadaşlıkları bitiren unsurlar? işleyeceğimiz temalardan bazılarıdır.

4. Hafta; İnsanı amaçtan ve hedefli yaşamaktan saptıran unsurlardan en önemlisi Marka ve moda zararları üzerine etkinlikler yapacağız. Marka ve moda akımlarını üreten firmaların küresel işleyişleri ve amaçları üzerine kazanacağımız bilinç bizleri daha büyük düşünmeye alıştırmak içindir.

5.  Hafta; Haklar ve ödevler konusu bizlerde hedefe uygun davranışların bilincini kazandırmaya dönüktür. Kendi haklarımız, anne baba hakları, arkadaş hakları, kardeşlerinin hakları? hususunda kazanacağımız  bilinç bizi daha disiplinli davranmaya itecektir.

6. Hafta ve 7. Hafta konularımız doğruluk ve sabır üzerine olacaktır.

Son hafta anne babalarımızla birlikte geçirdiğimiz sürecin tanıtımı ve çay partisi yapılacaktır.

8 haftalık sürede; Resim, yaratıcı drama, beyin fırtınası, grup oyunları, hikayeler, kullanacağımız yöntemlerdir.

Tanıtım yapıldıktan sonra, Gülsüm Süslü Hoca?mız çocuklarımıza, kendilerini tanımaya dönük soruların yer aldığı anketi dağıttı. Daha sonra slaytlı sunuma geçildi.

Slaytlı sunumda;

Allah?ın eserleriyle insanın yaptığı eserlerin bir kıyası yapıldı. İki kısa video gösterisiyle desteklenen sunum, asıl yaşam amacının ahireti kazanmaya dönük olduğuyla ilgiliydi.

 Daha sonra ?Patavatsız Misafir? isimli yaratıcı dramayla devam eden etkinlikte çocuklarımız süreci büyük bir ilgiyle takip etti.

Slaytlı sunumdan sonra yaratıcı dramayla sonlanan etkinlikte çocuklarımız süreci büyük bir ilgiyle takip etti.

www.aileakademisi.org

 

2014-03-16_18.32.34.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim