Mücahit Gültekin Ebrar Derneği'nin Düzenlediği Programda Konuştu


(AİLE AKADEMİSİ/1 ŞUBAT 2015)- Aile Akademisi derneği Başkanı Mücahit Gültekin Uşak Ebrar Derneği'nin üniversiteli öğrencilere yönelik düzenlemiş olduğu programda "Dünyevileşmenin Psikolojisi" başlıklı bir seminer verdi.

Yaklaşık 2 saat süren seminerde Mücahit Gültekin, günümüz dünyasında çocukların, gençlerin ve ailenin yaşadığı sorunların dünyevileşmenin bir sonucu olduğunu belirtti. "Allah Kur'an'da, sizi nimetle de musibetle de imtihan edeceğiz buyuruyor." diyen Gültekin, şöyle devam etti:  "28 Şubat döneminde musibetle imtihan olduk ve bu imtihanı başarıyla verdiğimizi söylemek çok mümkün değil. Şimdiyse nimetle imtihan oluyoruz. Yaşadığımız sorunlar gösteriyor ki, bu imtihanı da Mevla'nın razı olacağı bir şekilde veremiyoruz. Müslümanlar olarak, mal/makam/rütbe ve alkışın cazibesine kapılmış gidiyoruz. Yaşadığımız psikolojik ve sosyal sorunlar nimetle imtihan döneminin bedelinin, musibetle imtihan dönemine göre daha ağır olduğunu gösteriyor. Artık İslami kavramlarla düşünmüyor, İslami değerlere dayalı refleksler veremiyoruz."

Bir halisünasyon yaşadığımızı ifade eden Mücahit Gültekin, "28 Şubat'ta kaybettiğimiz şeyleri geri aldığımızı düşünerek avunuyoruz. Evet 28 Şubat'ta kaybettiklerimizi geri aldık. Ama bir tek şey hariç; tezimizi ve davamızı 28 Şubat'ta bıraktık. Artık dünyayı değiştirmek gibi bir amacımız yok, modern dünyanın gereklerine göre kendimizi değiştirmek gibi bir kaygımız var. Bakınız şuna ikna olmuş durumdayız, kabul görmek istiyorsanız siz de başka yaşam tarzlarını kabul edin, teklifine ikna olmuş durumdayız. Şimdi ben soruyorum, İslam bize önümüze konulan her türlü yaşam tarzını kabul etme hakkı veriyor mu? Biz bu hakkı nereden alıyoruz? Bize, ötekileştirmeyin, deniliyor. Ötekileştirmeyin demek, çoğu zaman,  hakla batılı birbirinden ayırmayın anlamına gelebiliyor. Bize ancak batıla ses çıkarmamanın karşılığında bir yaşam hakkı veriliyor." dedi.

Dünyevileşmeyi ameli/davranışsal ve zihinsel dünyevileşme olarak ikiye ayrımanın mümkün olduğunu söyleyen Mücahit Gültekin, "Zihinsel anlamda dünyevileşmemiş birisi dünyevi davranışlarından rahatsız olmaya devam eder. Ama kişi dünyevi davranışlarını savunmaya başlarsa bu sonunda zihinsel olarak da dünyevileşmeyi beraberinde getirir. Dünyevileşmenin içselleştirilmesi anlamına gelen bu durum asıl tehlikeyi ifade ediyor" dedi.

Daha sonra dünyevileşmenin acı sonuçlarını yaşadığımız bu tabloyu 28 Şubat atmosferinde yaşananlardan yola çıkarak analiz eden Gültekin, seminerin sonunda gelen soruları cevaplandırarak konuşmasına son verdi.

www.aileakademisi.org

10956044_713412668774198_2200254691344371055_n.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim