Mücahit Gültekin: Gençlerimiz 'Düşmanlı Bir Dünyada' Yaşadıklarını Bilmeli


(AİLE AKADEMİSİ/ 16 Ekim 2014)- Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mücahit Gültekin, Afyon Müftülüğü'nün "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" dolayısıyla düzenlemiş olduğu programda "Modern Hayatta Gençlerle İletişim" konulu bir seminer verdi.

Afyonluların yoğun ilgi gösterdiği seminerden önce ilahi grubundan ilahiler dinlendi. Afyon Müftüsü Burhan İşleyen 'in yaptığı açılış konuşmasından sonra sahneye gelen Mücahit Gültekin, Camiler ve Din Görevlileri Haftasında "gençlik" temasının seçilmesinin çok doğru bir tercih olduğunu vurguladı. Çocuklarımızın, gençlerimizin ve ailenin Türkiye'de ahlaki bir erozyon yaşadığını vurgulayan Gültekin, bu çözülmenin ancak kendi değerlerimize dayanarak önüne geçilebileceğini vurguladı.

Çocukların ve gençlerin günümüzdeki en önemli zaaflarından birisinin "beğenilmek ve kabul görmek" olduğunu söyleyen Gültekin, "çocuklarımız ve gençlerimiz beğenilmek, kabul görmek, popüler olmak için pek çok yanlışın altına imza atabiliyor" dedi. Bu konuda anne-babaların da sorumlu olduğunu söyleyen Gültekin, anne-babaların çocuklarının "başarılarıyla" övündüklerini, "makam, rütbe ve prestijle" övündüklerini, sorunumuzun temel kaynaklarından birisinin bu olduğunu söyledi. Peygamber Efendimizin (SAV) döneminden ve Peygamberler tarihinden örnekler veren Gültekin, "Bizim bütün modellerimiz, toplumları tarafından dışlanmıştır. Bizim bütün modellerimiz, sürgün edilmiş, dışlanmış ve ötekileştirilmiştir. Bizim bütün modellerimiz, yalnızlığa mahkum edilmiştir. Biz ise bugün kendimiz de dahil olmak üzere başkaları tarafından kabul edilmeyi, 'bravo' denilmeyi, alkışlanmayı çok önemsiyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz yalnızlığa, kınanmaya ve horlanmaya tahammül edemedikleri için yanlış da olsa kabul gören davranışları yapmaya başlıyorlar" dedi.

Anne-babaların bir diğer içine düştüğü yanlışın da "konfor ve rahatlık" yanlışı olduğunu söyleyen Gültekin, "Anne-babalar çocuklarına iyi ve rahat bir yaşam standardı sunmayı iyi anne-babalık zannediyorlar. Anne-babalar, çocuklarını zorluk ve sıkıntılarla karşılaştırmak istemiyorlar. Halbuki Peygamber Efendimiz (SAV) Hz. Fatıma'yı zorluk ve sıkıntıların içinde büyütmüştür. Hz. Fatıma'yı karantinaya, korumaya almamıştır. Hz. Fatıma da babasıyla birlikte her türlü çileyi çekmiş, hatta ona yardımcı olmuştur. O yüzden Peygamber Efendimiz ona 'Ümmü Ebiha/Babasının Annesi' lakabını vermiştir."

Çocuklarımızın oynanan oyunların farkına varabilmesi için "Düşmanlı Bir Dünya"da yaşadıklarının bilincinde olması gerektiğini vurgulayan Gültekin, "Çocuklarımız niçin anne-babalarıyla kavga ediyor? Niçin öğretmenleriyle kavga ediyor, niçin sizinle kavga ediyor? Çünkü esaslı bir düşmanları yok... Bakınız bizler sanki düşmanımız yokmuş gibi davranamayız. Bize bugün nehy-i anil münkeri olmayan bir din öneriliyor. Özgürlük argümanı bahane edilerek kötülüklere hayır demememiz isteniyor. Halbuki biz sadece iyiliğe evet demekle mükellef değiliz, aynı zamanda kötülüğe hayır demeliyiz.Kötülükten kaçırarak çocuklarımızı kötülükten koruyamayız. Ancak kötülükle mücadele ederek çocuklarımız kötülükten korunabilirler." dedi.

Yaklaşık bir saat süren seminer, çeşitli kademelerde görevli din görevlilerine ödül verilmesiyle son buldu. 

www.aileakademisi.org

dsc_0051.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim