Mücahit Gültekin İnegöl'de konuştu


(AİLE AKADEMİSİ/ 27 ARALIK 2014)- Aile Akademisi Derneği Başkanı Mücahit Gültekin 27 Aralık Akşamı İnegöl Kent Konseyi'nin düzenlediği programa konuşmacı olarak katıldı. "Aile İçi İletişim, Aile İçi Problemler ve Çocuk Eğitimi" başlıklı seminer Kent Müzesi Salonu'nda gerçekleştirildi.

Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah seminerden önce selamlama konuşması için sahneye geldi.  Ailede huzur için "4 S" kuralına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Cerrah, bunların sevgi,sabır, sadakar ve saygı olduğunu ifade etti.

Daha sonra mikrofana gelen Mücahit Gültekin, bugün ailenin yaşadığı problemlerin temelinde "dünyevileşme" olduğunu belirterek, konuşmasında özetle şunları söyledi:

"Anne-babalar neden incir çekirdeğini bile doldurmayacak meselelerden dolayı boşanıyor? Gençlerimiz neden bu kadar gösteriş düşkünü? Bizler niçin bu kadar sabırsızız? Bütün bu sorunların en temelinde yatan sebebi bulmalıyız. Geçici değil, kalıcı çözümler istiyorsak eğer, asıl sebebin üzerinde düşünmeliyiz.

Bakınız bugün bizi ve çocuklarımızı en çok motive eden güdülerden birisi "beğenilme" güdüsüdür. Bizler alkışlanmak istiyoruz. Övülmeyi, "bravo" denilmeyi, "aferin" denilmeyi istiyoruz. Bunlar bizim için önemli. Sosyal yaşamın her bir karesi "show dünyasının" bu değerlerini çocuklarımıza aşılıyor. Sokaklar, okullar, TV'ler ve gazetelerin bunu yaptığı yetmiyormuş gibi, çocuklarımıza bu değerleri anne-babalar da aşılıyor. Artık günümüzde "sabır" bir çözüm yolu olarak görülmüyor. Çünkü biz sıkıntı ve zorluk çekmek istemiyoruz. Konfor hastalığına yakalanmanın en önemli işaretidir bu. Çocuklarımız en çok yalnız bırakılmaktan ve kınanmaktan korkuyor. Yalnız kalmamak için, dışlanmamak için seküler dünyanın gereklerini yerine getirmek zorunda hissediyor kendisini. O da bir şekilde show dünyasının bir parçası oluyor. Halbuki peygamberler tarihine baktığımızda, insanlığın en mükemmel modellerine baktığımızda hepsi kınanmıştır, horlanmıştır, dışlanmıştır, sürülmüştür, yüzlerine tükürülmüştür. Ama peygamberlerin hiç biri bunu problem olarak görmemişlerdir. Peygamberimiz, "Bir elime ayı diğer elime güneşi verseniz ve hepiniz karşıma geçseniz, tek başıma da kalsam yine de davamdan dönmem demiştir."

Artık sorunlarımıza İslami bir perspektiften bakmadığımızı dile getiren Mücahit Gültekin, "Dünyevi meseleler bizim için bir 'sorun' olarak görülürken, 'İslami çözümler' bizi tatmin etmiyor; o yüzden psikolog-psikiyatrist gibi yeni arayışlara gidiyoruz" dedi.

Aile içi sorunlarımızın çözümün İslami değerlere yaslanmaktan geçtiğini söyleyen Mücahit Gültekin "sorun olarak gördüklerimiz gerçekten sorun mu?" diye sordu. "Kur'an'ın 'mutlaka deneyeceğiz, sabredenleri müjdele' diye uyardığı 'imtihanları' bizler sorun/problem olarak görüyoruz, asıl sorun bu bakış açısındadır" diye konuştu.

Bir saat devam eden konuşma, izleyicilerden gelen soru ve katkılarla son buldu.  

www.aileakademisi.org

dscf6007.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim