Önleyici Aile Eğitiminde 7. Hafta: Çocuklarımızı İnternetten Nasıl Koruyabiliriz?


91 Önleyici Aile Seminerlerinin 7. sinde çocukları internetten nasıl korumamız gerektiği, ailelere tavsiyeler ve alınacak önlemler üzerinde duruldu. Psikolojik Danışman Zehra Şanlı geçen hafta işlenen konunun özetini yaptıktan sonra aşağıdaki konulara vurgu yaptı:

"Ergenlik döneminde sosyalleşen çocuklar, arkadaş gurubu oluşturma, yaşıtlarıyla paylaşma, oyun oynama istekleri taşırlar, günümüzde özellikle 15 yaş altı ve erkek çocuklarda bu istekler internet cafelerde yoğunlaşmalara sebep olmaktadır. Bu ortak mekânda farklı karakter ve ahlaka sahip çocuklar bir arada olurlar. Multimedya özelliğinin kullanıldığı teknolojik mekânlar olarak görülen internet cafeler eğlence kültürünün buralara taşınmasına sebep olmaktadır. Sigara gibi bağımlılık yapan maddelere alışkanlık, argo ve küfür bu ortamlarda paylaşılmakta ve çoğalmaktadır.

İnternette Şiddet oyunları oynanması sonucu, şiddet bilinçaltında kanıksanmakta ve şiddete karşı duyarsızlaşma pasifleşme yada şiddete meyilli agresif hareketlilik oluşmaktadır."

            İnternet ve bilgisayar kullanımında ailelere önerilerde bulunan ŞANLI şu önerileri sıraladı;

            AİLELERE ÖNERİLER

·        

Çocukla güvene dayalı açık bir ilişki kurmalıyız.

·        

Ev içi denetleme yapacak kadar bilgisayar ve internet bilmeliyiz.

·        

Sanal yerine doğal ortamda oluşturulmalı ev ziyaretleri ortak bir iletişim partisi verme ve aktiviteler düzenleme (Doğumgünü, akraba ziyareti, piknik,gezi vb.) yapmalıyız. Bu sayede çocuğun çevresi oluşturulurken, çevresindeki arkadaşlarıyla da tanışmış oluruz.

·        

Çocuk spor, müzik, tiyatro, resim, elbecerileri gibi alternatif uğraş alanlarına yönlendirilmeli ve 2-3 gün bunlarla uğraşmalı.

·        

Bilgisiyar ortak kullanım alanında olmalı.(Çocuk odasında değil)

·        

Aile içi ve etrafında sohbetlere zaman ayırmalı, anne babalar gerçek hayatın ve sohBbtin tadına varmalı ve çocuklarına bu ortamı sunmalı.

·        

İnternet ve bilgisiyar ödül olarak sunulmamalı,ödül olarak çocuğa bilgisayar yada internet alınmamalı, ihtiyaç ise için ortak kararla alınmalı.

·        

Kişisel kullanıma giren dizüstü bilgisayar lise dönemine gelmeden çocuklara asla alınmamalı.

·        

İnternet kullanım koşulları ailece belirlenip anlaşma sağlanmalı. Çocukla beraber internete girmeli ve örnek kullanma modeli olunmalı.

·        

Çoğu zaman amaçsızlık nedeniyle internete takılma eylemi gerçekleşiyor, buna dikkat edilmeli. Amaç'sız internet kullanılmamalı. İnternetin amaç için araç olduğunu unutmamalı.formül şu olmalı:

·        

Amaç=bak,öğren,kullan,çık.

·        

 Aile çocuğuna zaman ayırmalı dersleri ve sınavlarıyla ilgilenmeli internet cafeye, bilgisayar oyunlarına zaman bırakmamalı.

·        

Gerekli "filitreleme" programı kulanılmalı.

·        

Ev ödevleri için kitaplar raflardan indirilmeli, araştırma doğal yoldan yapılmalı. İnternette kolay yolla yapmak tembelliğe neden olur. Kes kopyala yapıştır yönteminde okuma ve öğrenme olmaz.

·        

Evde kitap,dergi ve gazete bulunmalı.

·        

Bilgisiyar oyunları ,çocuk bakıcısı olmamalı.

·        

Oyun seçimi birlikte olmalı, oyunu çocuk yanlız seçmemeli. Oyun çok nadiren oynanmalı.

·        

İnternet hatta bilgisayar ilköğretim çağına kadar geçiktirilmeli. Okul öncesi tavsiye eden uzman yok denecek kadar azdır.

·        

Günlük kullanım süresi 1-2 saati geçmemeli

·        

Anne babalar interneti amacına uygun olarak ve çocuksuz ortamda kullanmalı. Çocuk varken çocukla birlikte olmalı.

·        

Çocuğumuza eleştirel bakış açısını mutlaka kazandırmalıyız.

·        

İlkokul çağında arama motorları ebeveyn kontrolünde olmalı. Yanlış yazılan bir metnin aranması sırasında sakıncalı sitelere ulaşım çok kolay oluyor.

·        

E-posta adreslerine uygunsuz mail geldiği unutulmamalı, bu nedenle İlköğretim çağındayken ortak aile e-postası oluşturulmalı, kimlerle iletişim halinde olduklarına bakılmalı.

·        

İnternet ev kuralları oluşturulmalı ve takip edilmeli

·        

Çocukların internetin imkânlarını sonuna kadar kullanmak isteyebileceği ve istediği utulmamalı.

            Çocuklar için güvenli internet adreslerinin oluşturulmasını ve sık kullanılanlara eklenmesini, çocukların buralara yönlendirilmesini isteyen ŞANLI aşağıdaki internet adreslerini adreslerini örnek olarak gösterdi:

     sonpeygamberinfo.com

  

akiloyunlari.org

  

guvenlicocuk.org  

  

trtcocuk.com

  

kulturlucocuk.gov

  

tkmcocukibb.gov

  

aktifyildizlar.com

 ?Güvenli internet hizmeti, abonesi olduğumuz internet sağlayıcısından veya çağrı merkezinden alınabilecek ücretsiz bir hizmettir" diyen ŞANLI öncelikli olarak ailelerin bilinçli olması ve ona göre bir hazırlık yapmasının daha önemli olduğunu belirti.

"İnternet çöplüğüne girip mücevher bulmanın da mümkün olduğunu, ancak bu mücevherin üzerine çöp kokusunun, çöp artıklarının bulaşmaması mümkün değil" diyen şanlı çocukların bize Allah?ın bir emaneti olduğunu, sadece bedenen değil akıl ve kalp yönünden de bizlere emanet olduğunu söyledi. Ayrıca Ebeveynlere Cem ŞANCI'nın "Çocuğumuzu İnternetten Koruma Yöntemleri" isimli Kitabını tavsiyesi olarak önerdi.

Program dinleyici sorularının ardından tamamlandı.

IMG_1071.JPG

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim