Önleyici Aile Eğitimi'nde 8. Hafta: İnternet Etkisi


(AİLE AKADEMİSİ/27 ŞUBAT 2015)- Aile Akademisi Derneği'nin düzenlemiş olduğu Önleyici Aile Eğitimi'nin 8. haftasının konusu "İnternet Etkisi" idi. Psikolojik Danışman Zehra Serbest'in yaptığı sunum yaklaşık bir saat sürdü.

Konuşmacı, seminerine internetin zihinsel,kültürel,psikolojik ,fiziksel etkilerine değinerek başladı.  

Eğitimci, internetin aile içinde kullanımına bakıldığında üst sosyo-ekonomik ailelerin en fazla risk grubunda olduğunu belirtti.internet kafelere daha çok 10-15 yaş arası çocukların gittiğini söyleyen eğitimci, internet kafelerde en çok yapılan aktivitelerin ise on-line oyun oynamak ve sohbet yapmak olduğu bildirildi.Eğitimci çocukların internet kafelere gitmek istemelerinde ki en büyük faktör ise arkadaş faktörü olduğunu vurguladı.

Aşağıda seminerin kısa bir özetini okuyabilirsiniz:

1-ZİHİNSEL ETKİLERİ

Bilgisayarın çocukları sersemlettiği, erişebildikleri çok fazla bilgiye rağmen bu bilgiyle ne yapacaklarını bilemedikleri, problem çözme ve analiz yeteneklerinin zarar gördüğü birçok araştırma soncunun ortaya koyduğu bir gerçek.

Çocuklar bilgiye kolayca sahip oldukça, bilgiyi akılda tutma ve anımsama yetenekleri oldukça yavaşlıyor.  11 yaşındaki çocuklar zeka gelişimi bakımından 15 yıl önceki akranlarına oranla 2-3 yaş geride. Sebebi televizyon ve internetle birlikte ortaya çıkan odaklanma problemi.

2-PSİKOLOJİK ETKİLERİ

İnternetle ve bilgisayarla yoğun bir şekilde vakit geçiren çocuklarda depresif duygular ve  içe  kapanma, kişisel  iletişimden  uzaklaşma, arkadaşlarını reddetme ve yalnız olma isteği çok sık görülmektedir.

3-KÜLTÜREL ETKİLERİ

Kontrolsüz bilgisayar ilgisi ve internet bağımlılığı okuma alışkanlıklarımızı oldukça olumsuz  yönde  etkilemektedir. Bilgiye  her  an  istediğimiz  yerde  ve zamanda  ulaşılabilmek  bir  süre  sonra  ona verdiğimiz  değeri  de düşürüyor. Bilgi yaşam için yol gösteren temel değer olmaktan çıkıp milyarlarca uyarıcıdan sadece bir tanesi haline geliyor.

4-FİZİKSEL ETKİLERİ

Bilgisayar başında az hareket etmek ve yanlış oturuş şekilleri nedeniyle birçok kişi kas ve kemik ağrılarına maruz kalmaktadır. Araştırmalar aşırı internet kullanımının beyinde oluşturduğu zararın kokain ve eroinin oluşturduğu zararla aynı olduğunu gösteriyor. İnternet ve bilgisayarın aşırı kullanımı beyinde madde bağımlılığına benzer narkotik bir etki oluşturuyor

İnternet Niçin Bu Kadar Çekici?

Kolaylık ve Hız

İnternet çocuklarımıza bilgiye ulaşmada büyük bir kolaylık sağlıyor. Araştırmak istedikleri herhangi bir bilgiye, bir arama motorundan kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Üç beş yıl önce gönderdiğimiz bir mektubun yerine ulaşması birkaç günü alırken, şimdi bir ansiklopediyi en fazla birkaç dakika içinde karşı tarafa ulaştırabiliyoruz. 

Fayda

İnternet çocuklarımıza birçok açıdan fayda da sağlıyor.  Bir takım işlemleri  yerimizden kalkmadan  yapabiliyoruz. Ticari firmamızı  tanıtıyoruz,  başka  firmaları  tanıyoruz.  Satış yapıyoruz. Örneğin MEB?in son uygulaması olan e-okul ile çocuklarımızın okul durumlarını internet üzerinden takip edebiliyoruz.

 

Ailelere çözüm önerilerinde bulunarak seminerine devam eden eğitimci, çözüm önerilerini maddeler halinde anlattı.Ebeveynin görevinin çocuğa sadece interneti sunmak değil, en azından ?ev içi denetleme?yapabilecek kadar bilmesi gerektiğinin önemli olduğunu vurguladı.

—  İnterneti veya bilgisayarı çocuğa ?ödül? olarak sunmamalıyız.

—  Çocuğunuzla evde internet kullanımının koşulları hakkında anlaşın.

—  Çocuğunuzla birlikte internette zaman geçirmeli ve ona interneti kullanma biçimleri konusunda olumlu model olmalısınız.

—  İnternetin iyi yanlarının kötü yanlarından daha baskın olduğunu daima aklınızda bulundurun.

—  Ebeveynler çocukları farklı etkinliklere yönlendirebilmeli. Birlikte eğlenmek için fırsat yaratmalı. Ayrıca aileler çocuklarına zaman ayırmalı, sorunları ile ilgilenmeli.

Çocuk internetle hangi yaşta tanışmaya başlamalı sorusunu cevaplayan eğitimci, okul öncesi dönemde tanışsın diyen uzman yok denecek kadar az aileler ilkokul çağlarına kadar internetle tanışmayı ertelemelidir dedi.

Haz öteleme eğitimi ve irade eğitimini tamamlamış çocukların internet tanışmasının ve vakit geçirmesinin son derece tehlikeli olduğunu söyleyen eğitimci aileleri bu konuda uyardı.Okul öncesi dönemdeki bir çocuğun interneti eğlence olarak algılayacağını, kolayca bağımlı olabileceğini vurguladı.Seminerine örnek olay anlatarak devam eden eğitimci güvenli internet hizmetinden bahsetti.Çocuk ve aile profili olmak üzere 2 profilden oluşan hizmetin içeriği hakkında bilgi verildi.Son olarak alternatif filtre programlarını ve güvenli internet adreslerine değinen eğitimci seminerini tamamladı.

www.aileakademisi.org.

 

2015-02-27_19.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim