Önleyici Aile Seminerleri Başladı:1. Hafta


59 Aile Akademisi'nin yürüttüğü "Önleyici Aile" projesi 6 Ekim perşembe günü Elif-Der'de başladı. 12 hafta sürecek olan eğitim yoğun talep sebebiyle iki dernekte birlikte yürütülüyor. 12 Ekim'de Kalem-Der'de de eğitime start verildi. Önleyici Aile Projesi "Çocuklarımızı kim, nasıl tehdit ediyor?" semineriyle başladı. Her iki dernektede anne-babaların ilgiyle takip ettikleri semineri Mücahit Gültekin verdi. 

Mücahit Gültekin, günümüzde bütün dünyada ve Türkiye'de çocukların sosyal, zihinsel, psikolojik ve ahlaki sorunlar yaşadığını ve bu sorunların gün geçtikçe katlanarak arttığını belirtti. Psikolojik ve zihinsel açıdan felç olmuş bir nesil yetiştiğine dikkat çeken Gültekin, "Peygamber Efendimiz (SAV) 'Cennet annelerin ayakları altındadır' demiştir. Bizim medeniyetimiz, bizim değerlerimiz cenneti annelerin ayakları altına seriyor. Modern Batı medeniyeti ise annelerini ayakları altına alan nesiller yetiştirdi" dedi. 

Dünyada son iki yılda yapılmış, çocukların yaşadığı trajik tabloyu yansıtan araştırma sonuçlarından derlenmiş bir sunuyu anne-babalarla paylaşan Gültekin, şu soruyu sordu: "Bu tablo kimin eseridir?, Bütün bunları kim, niçin yapmaktadır? Sanki bütün bunlar kendiliğinden oluyormuş gibi bir atmosfer yaratılıyor. Şiddet, uıyuşturucu kullanımı, zihinsel problemler bundan 20 yıl öncesine göre devasa boyutlara ulaşmıştır. Ama kimse çıkıp bu tablonun sorumlusu kimdir diye sormuyor? Çocuklarımız fail-i meçhule kurban gidiyor. Bu tablonun sorumlusunu bulamaz isek, sorunun kaynağını tespit edememiş oluruz. Doğru teşhis yapamaz isek, tedavi de yanlış olacaktır. O yüzden bu soru önemli bir sorudur. Biz bu seminerde sivrisinekleri değil, bataklığı göstermek istiyoruz." dedi. 

Bu tablonun asıl sorumlusunu kim ya da kimler olduğunu anlatmak için kısa bir film gösteren Gültekin, filmden sonra anne-babalarla soru-cevap yaparak filmi analiz etti. Çocuklarımızın ve gençliğimizin kendiliğinden bu hale gelmediğini ifade eden Gültekin, dünyadaki mevcut algı sistemi yönetenlerin bu tablonun asıl sorumluları olduğunu kaydetti. Bu failleri tanımanın ise gayet kolay olduğunu, bu kişilerin dini hayatın dışına itmek isteyen seküler ve materyalist bir yaşam tarzını insanlara dayatan ideoloji ve düzenlerin savunuculuğunu/kuruculuğunu yaptığını belirtti. 

İsra Suresi 64. ayete dikkat çeken konuşmacı, çocuklarımızı yetiştirirken yalnız olmadığımızı çocuklarımıza insan ve cin şeytanların da ortak olduğunu belirtti. "Çocuklarımızı kötülükten kaçırarak değil, kötülükle mücadele etmesini öğreterek koruyabiliriz" diyen Gültekin, seminer sonunda anne-babalardan gelen soruları cevaplandırdı. 

Eğitim kursunda bir sonraki haftanın konuşmacısı Volkan Tekdemir olacak. Tekdemir, "Çocuklarımızı TV'den Nasıl Koruyabiliriz?" sorusuna cevap arayacak. İki hafta sürecek TV konusunda ilk hafta TV'nin zararları, ikinci hafta ise çocuklarımızı TV'den nasıl koruyabileceğimizin yoları üzerinde durulacak. 

 Diğer seminer haberleri için tıklayınız

123.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim