Seminer: Çocuklarımızın Geleceğinde Anne-Babaların Rolü


(AİLE AKADEMİSİ/9 HAZİRAN 2015)- Aile Akademisi Derneği Başkanı Mücahit Gültekin Afyon Karşıyaka Mahallesi velilerine "Çocuklarımızın Geleceğinde Anne-Babaların Rolü" başlıklı bir seminer verdi. Karşıya İlköğretim Okulu'nda gerçekleşen seminer yaklaşık 1 saat sürdü.

Gültekin seminerde özetle şunları söyledi:

"Çocuklarımız bizim geleceğimizdir, çocuklarımızın geleceği çok önemlidir diyoruz. Doğru. Ama çocuklarımızın geleceği çok önemli derken sadece bu dünyadaki gelecekten bahsetmiyoruz, aynı zamanda çocuklarımızın ahiretinden de bahsediyoruz. Çocuklarımızın geleceğinde sadece okul yok, üniversite yok, meslek ve iş yok; çocuklarımızın geleceğinde ahiret var; cennet ve cehennem var. İyi bir anne baba çocuklarının sadece dünyasını düşünmez, daha önemlisi ahiretini düşünür. Çocuklarımızı ahiret için hazırlıyor muyuz? Bakın bugün televizyon, internet cep telefonu vs. hepsi birlik olmuş çocuklarımızın ahiretini çalmak için uğraşıyor. Peygamber efendimiz salih bir evlat yetiştirip evlendiren anne-babalara cennet müjdesi veriyor; onların amel defterinin kapanmayacağını söylüyor. Demek ki, çocuklarımız bizim cennet kapımızdır. Bunun için çocuklarımızın ahlakıyla, edebiyle, davranışıyla ilgilenelim.

Bunun için evlerimizde her gün en azından bir yarım saat çocuklarımızla sohbet edelim. Onlara İslam büyüklerinin hayat hikayelerini anlatalım. Örneğin her gün Peygamber Efendimizin (sav) hayatından bir bölüm okuyalım. Her gün bir sayfa olsun Kur'an'ı anlamıyla birlikte okuyalım. Çocuklarımız anne-babalarını okurken görürlerse, okuma alışkanlığı edinebilirler. Lütfen televizyonu evinizin başköşesine koymayın. Evinizin başköşesinde siz olun, sizin de elinizde kitap olsun, Kur'an olsun. Eşinizle konuşun, çocuklarınızla konuşun. Televizyonun, internetin sizinle çocuklarınız arasına girmesine izin vermeyin.

Eşinize ve çocuklarınıza karşı sabırlı olun. Güleryüzümüzü en çok onlara gösterelim. Onlar bizim en yakınlarımız. Sabrı, hoşgörüyü en çok onlar haketmiyorlar mı? Allah ana-babaya, yakın akrabaya iyilik edilmesini emrediyor. Bizim onların üzerinde, onların bizim üzerimizde hakkı var.

Değerli anne-babalar, sabır ve güzel söz çok önemli. Bıkmadan usanmadan çocuklarımıza güzel öğütler verelim. Onlara yardımlaşmayı, paylaşmayı, sabretmeyi, affetmeyi, adaletli olmayı öğütleyelim. Eşimizle muhabbetimiz olsun. Eğer biz eşimizle kavga edersek, eğer biz eşimize sabredemezsek, çocuklarımız sabretmeyi nasıl öğrenecek?

Unutmayalım, çocuklarımız iyi davranışı da kötü davranışı da önce anne-babalarından öğrenirler. Biz çocuklarımıza örnek olmaya çalışırsak, göreceksiniz ki, ailemize huzur gelecek. Ailemizin huzuru çocuklarımızın güzel ve iyi insanlar olarak yetişmelerini sağlayacak."

Seminer dinleyicilerin sorularına verilen ceveplarla son buldu. 

www.aileakademisi.org 

karsiyakaa.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim