Cumhurbaşkanı "Adalet", YÖK "Eşitlik" Diyor


uluslararasi-kadin-ve-adalet-zirvesi-01.jpg

(AİLE AKADEMİSİ/30 MAYIS 2015)- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı 7 Mayıs 2015 tarihinde "Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite" konulu düzenlediği çalıştayın sonuç raporunu açıkladı. 70 Üniversiteden "Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi" Başkanlarının ve ilgili akademisyenlerin katıldığı toplantı 4 ana başlık etrafında yapıldı.

YÖK Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nin yaptığı açıklamaya göre çalıştayda şu konular ele alındı.

A. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dersinin Zorunlu Ders Olarak Müfredata Dâhil Edilmesi,

B. Üniversite Ortamında Şiddet, Cinsel Taciz, İstismar ve Mobbing,

C. Üniversitelerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Genel Kabul Görmesinin Sağlanması,

D.  Üniversitelerin Yöneticilerine İdari ve Akademik Personeline Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Farkındalığının Kazandırılması.

YÖK'ün yayınladığı sonuç raporuna göre, "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" dersinin zorunlu ya da seçmeli olarak üniversite müfredatına eklenmesi düşünülüyor.

YÖK'ün aldığı karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "eşitlik değil adalet" vurgusuyla çelişiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Kasım 2014 tarihinde KADEM'in düzenlediği "Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, "Kadınların ihtiyacı olan eşitlikten ziyade eşdeğer olabilmektir yani adalettir" demişti.  

Yapılan araştırmalar ve sonuçlar, toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının 60 yıldan beri en yetkin şekilde uygulandığı ülkelerde ailenin çözüldüğü gibi, kadına ilişkin sorunların da artarak devam ettiğini gösteriyor.

www.aileakademisi.org

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Konuya İlişkin KADEM'de yaptığı Konuşma İçin Tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=LDfRTv-tIns

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikalarının Uygulandığı Ülkelerdeki Kadın ve Ailenin Durumu İçin Tıklayınız: http://aileakademisi.org/arastirma/arastirma-toplumsal-cinsiyet-esitligine-dayali-politika-uygulayan-uelkelerde-kadin-ve-aile

YÖK'ün Çalıştay Sonuç Raporu İçin Tıklayınız: http://www.yok.gov.tr/web/guest/kadin-calistayi-ile-ilgili-yok-genel-kurulunda-alinan-karar

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim