Fatma Sarı Yazdı: Hasthtag mi, Hastalık mı?...#direngenclik


korsan-twitter_copy.jpg

Aile Akademisi Medya Takip Komisyonu, internet analizlerine bu ay yasaklanmasıyla dünya gündemine oturan Twitter?ı ve en çok kullanılan işlevlerinden biri olan ?hashtag? leri ele aldı. Fatma Sarı?nın hazırladığı twitter ve hashtag yazısı okuru hem bilgi veriyor, hem de bilinçlendiriyor.

Hashtag mi, Hastalık mı? ? #direngençlik

Fatma Sarı

Ortalama 20 yıllık ömrü olmasına rağmen, internetin günlük hayatımızdaki kapsamı oldukça geniş. Birkaç yıl öncesine kadar sadece ?internet? sonrasında ise ?sanal alem? kelimeleri ile karşılanan bu yeni iletişim aracının ifadesine ?sosyal medya? kavramı da eklendi. Her ülkede olduğu gibi Türkiye?de de sosyal medya kullanıcılarının sayısı oldukça fazla. Sosyal medya içerisinde son yıllarda kullanıcıları en çok artanların başında şüphesiz Twitter geliyor.

Twitter 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmiş bir sosyal medya internet sitesi. Twitter kullanıcıları, çeşitli duygu düşüncelerini 140 karakterle sınırlandırarak takipçilerine ulaştırırlar. Twitter yapısı gereği yazı dili üzerinden içeriğini oluşturmaktadır. Bireyin toplum içerisindeki eylemi twitterda metne dökülmektedir.

Her şeyin hızlandığı, iletişim kültürümüzün değiştiği son yıllarda twitter gibi mecraların birey ve toplum üzerindeki etkisi de değişmiştir. Bu değişim olumlu gibi görünse de çoğunlukla olumsuz yönde bir değişimdir.

Toplumda sosyal olmak(!) adına genelde gençlerin kullandığı twitterın onlar üzerinde farklı alanlarda birçok zararı mevcuttur. Özel olarak ele alacak olursak twitterda çokça etkiye sahip hashtag kavramı üzerinde duralım.

Twitter kullanıcıları için önemli bir kavram olan hashtag (#) kavramı kullanıcılar için yollanan tweetin belirginleştirilmesi, derlenip toplanmasının sembolüdür. Hashtag (#) yolladığınız tweetleri etiketlemeye yarar. ?#? göstereni ile başlayan ileti aynı biçimde aranmaya ve iletinin kolaylıkla bulunmasını sağlar. Organize olunup # gösteren ile başlatılarak aynı biçimde etiketlenen tweetlerin yoğunluğu twitter sitesinde o anın gündemini belirlemektedir. Hangi ülkenin ya da şehrin gündemini göreceği hesap sahibi tarafından belirlenir.

Yoğunluğu en fazla olan hashtagler de gündem olmaktadır. Twitter gündemi olarak belirtilen tt ler geleneksel medyanın gündemiyle örtüşüyormuş gibi görünerek bireyleri yanıltmaktadır. Tt ler herkesin klavyesine açık bir yer olduğu için her türden yorumu da içermektedir. Otomatik olarak gündemmiş gibi görünen tt ler aslında herhangi bir tarafın fikrini beyanıdır. Bu sebeple gündemi takip etmek isteyen bir kişi için twitter çok da sağlıklı bir ortam değildir.

Twitterın herkese açık bir ortam olması da çok büyük tehlikeler teşkil etmektedir. Fikirlerini hashtagler aracılığıyla sunan kişilerin de genellikle karşıt ideolojidekilerle sonuçsuz ve seviyesiz tartışmanın ortasında kendilerini bulmaları kaçınılmazdır. Bu sayede taraftarlık ve partizanlık artmakta ideoloji sınırları keskinleşmekte, farklı fikirler aralarındaki  duvarlar kalınlaşarak hoşgörü gitgide azalmaktadır. Ayrıca twitter sayesinde hakiki bilgiye ulaşmak gibi bir durumun ihtimali de  gün geçtikçe azalmaktadır. Çünkü toplumun fikri yapısını yönlendirmeye çalışan kötü güçler gün geçtikçe twitterda daha fazla aktifleşmektedir.

Twitter gündeminin geleneksel medya gündemiyle örtüşmediği zamanlarda durum daha vahimdir. Çünkü twitter gündemi moda kültürünün yaygınlaşmasının en sağlam ayağıdır. Bize tamamen aykırı olan kültürlerin yetiştirdiği ünlülerin ülkemizdeki meşruiyeti  bu sayede ciddi artış gösterir.  Örneğin ?#justincometoturkeyonholidays #selenagomez #directioners  ? v.b. gibi hashtagler sayesinde Justin Bieber , One Direction, Selena Gomez gibi Amerikan kültürüyle yetişmiş sanatçılara olan ilgi son yıllarda daha da çok artmaktadır. Yetiştiriliş sırasında bu kültürlerden tamamen uzak olan bireyler okula başladıklarında, aile dışında daha çok vakit geçirdikleri için öz kültürlerinden uzaklaşmaya başlarlar. Bu uzaklaşmanın temelinde akranlarının ilgilerinin kendisininkinden farklı olması sebebiyle dışlanması korkusudur. Dışlanma korkusu olan çocuk veya ergen çoğunluğa uyarak twitter kullanmaya başlar ve aile müdahalesi gecikince kültürünü yozlaştıracak etkilere daha açık hale gelmektedir.

Bütün bunların haricinde siyasi gündemin yoğun olmadığı dönemlerde twitter gündemini çoğunlukla takipleşme hashtagleri işgal eder. ?#sıkılanlartakipte #galatasaraylılartakipleşir #takipedenitakipederim? gibi hashtagler genellikle fikir önemsenmeksizin ortak tercihlerden ötürü takipleşmeyi artırır. Bu durum yabancılarla olan etkileşimi sağlar. Yabancılarla olan etkileşimin artması ebeveynlerin gençler üzerindeki etkisini olumsuz yönde değiştirir. Ayrıca ergenler üzerindeki akran etkisinin olumlu yönlerini de yok eder. Ergen asosyalleşir.  Twitter onun için araç olmaktan çıkarak amaç haline gelir.

Ayrıca  #bencemutluluk #karşıcinsetavsiyem #hayatbazen #abiseviyorsan #annelafları gibi duygusal ve yaşam tarzını ifşa etmeye müsait hashtagler tehlike oluşturmaya en müsait hashtagler olarak karşımıza çıkıyor. Herkes özgür(!)  bir biçimde bu etiketlere yorumlarını yazmaktadırlar ve herkese açık olan yazıları da okuyarak etkilenmektedirler. Her türlü paylaşımda özgür olunan bir ortamda özel hayatın deşifresi kaçınılmazdır. Daha sonraları bu durum çok büyük pişmanlıklara sebebiyet vermektedir.

Sosyal medyayla beraber twitter, gençler ve çocuklar için çok büyük tehlikeler arz ediyor. Fakat sosyal medyayı hayatımızdan tamamen atmak da pek mümkün görünmemektedir. Bu sebeple bu tür ortamları, sınırlı, verimli ve nitelikli hale getirerek kullanmak için çocukları eğitmek gerekiyor.

Çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesi zararları en aza indirebilmek açısından oldukça önemli. Kötülüğe karşı durma bilinci gençlerimizi sadece kötülükten korumaz, aynı zamanda kötülükleri yok etme ve azaltmaya da neden olur.

Son sözümüz de şu olsun: #direngençlik

www.aileakademisi.org

 

 

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim