İYİLİĞE EVET KÖTÜLÜĞE HAYIR! PROJESİ’NDE 2. HAFTA


img_6093_203.jpg

İYİLİĞE EVET KÖTÜLÜĞE HAYIR! PROJESİ’NDE 2. HAFTA

YOL-ARAÇ-HEDEF BİLİNCİ

Bu hafta programımıza geçen haftanın tekrarını yaparak başladık. İnsanın Allah tarafından birçok güzel özelliklerle yaratıldığından ve bunun bize birtakım sorumluluklar yüklediğinden bahsettik. Bu sorumluluk da ‘ben niçin yaşıyorum?’, ‘ benim bu hayattaki amacım ne?’ soruları sorularak kazanılabilir dedik. Öğrencilerimizle yaptığımız beyin fırtınasından sonra yaşam amacımızın ‘Allah’a layık bir kul olmak ve O’nun rızasını kazanmak için çalışmak’ olduğunu belirledik.

Bu hafta da bizi bu amaca –Allah rızasını kazanmak- götürecek yol, hedef ve araçlardan bahsettik. Öncelikle öğrencilerle amaca ulaşmamızdaki unsurlar hakkında konuştuk.  Araç ve tuzaklara ilişkin geri dönütler aldık. Bunlara ek olarak yolcu, yol arkadaşı, rehber ve hedeflerimizin olması gerektiğinden bahsettik.

Öğrencilerle belirlediğimiz örnekler üzerinden, yol arkadaşımızın ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğinden özellikle de bizimle aynı amacı paylaşması gerektiğinden bahsettik. Ardından amacımıza giden yolda kullanabileceğimiz araçlara,  bizi bekleyen tehlike ve tuzaklara ilişkin konuştuk. Öğrencilerden tuzaklara ilişkin en fazla verilen örnekler; telefon, bilgisayar oyunları, tablet oldu. 

Daha sonra amaç-hedef ilişkisi ve amaç-araç ayrımı üzerinden konumuzu işlemeye devam ettik. Burada en çok amacımızı unutmamaktan, hedef ya da aracın amaç haline dönüştüğü takdirde bizi bekleyen risk ve tehditlerden bahsettik. Amaç- araç ayrımında en çok dikkat edilmesi gereken noktanın aracın ve hedefin,  geçici ve belli bir süreliğine kullanılabilir olduğuna vurgu yaptık. Araçların çeşitleri ve örneklerine ilişkin soru-cevap yaptık. Zorunlu iyi-kötü ve nötr araçlar olduğundan bahsettik. Ardından İslam tarihinde aynı aracı kullanan ve farklı amaçlar için yaşayan şahsiyetlerden örnekler verdik. Hangilerini ne için örnek almamız gerektiği üzerine düşündük.

Son olarak; amaç- yol ilişkisinden bahsedip öğrencilerimizden kendilerine örnek bir hedef belirlemelerini, ve bu hedefe götürecek unsurları da eklemelerini (yol, yol arkadaşı, araçlar, tuzaklar, amaç) istedik.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim