İyiliğe Evet Kötülüğe Hayır Projesi başladı.


img_6094_270.jpg

İyiliğe Evet Kötülüğe Hayır Projesi başladı.

Ortaokul öğrencilerine yönelik olan ve 6 hafta sürecek proje Emine Hasan Özatav İmam-Hatip Ortaokulu’nda yapılacaktır. Hümeyra Bektaş ve Sümeyra Demiryürek’in yönettiği proje 6 hafta sürecektir.

Bu hafta ki eğitimimize katılımcı öğrencilerle tanışarak başladık. Projenin amacından bahsettik. 6 haftalık süreçte hangi konuları işleyeceğimiz üzerinde durduk.

Sırasıyla Amaç bilinci, Yol-araç-hedef bilinci, Arkadaşlık bilinci, Eleştirel düşünce, Ahlak konularını işleyeceğiz. Eğitimimiz çeşitli etkinlik ve oyunlarla destekleyeceğiz. Öğrencilerimizin aktif katılım gösterecekleri bir eğitim olmasını sağlayacağız.

İlk Hafta Amaç bilinci konusunu işledik. Kıyas yöntemini kullanarak Allah’ın yaratmasının mükemmelliği üzerinde durduk. Kainatın ve yaratılmışların bir düzen içerisinde olduğundan ve bir amaca hizmet ettiğinden bahsettik.  Öğrencilerden insanların icat ettiği şeylerle insanlar arasındaki farkları söylemelerini istedik. Bu sorgulamada; insanların hislerinin, düşüncelerinin olduğunu ve insanoğlunun kötü bir şey yaptığında vicdanının onu rahatsız ettiğini ve bu kötülükten kaçındığını ortaya çıkardık.

İnsanın yaptığı ve yapacağı tüm eylemlerin Allah’ın rızasını kazanmak için yapması gerektiğini, eğer böyle olursa insanın nerde veya hangi zamanda olursa olsun yaptığı iyilikleri devam ettireceği, kötü davranışlardan ise sakınacağı üzerine konuştuk.

Eğitim bitiminde öğrencilerimizle drama yaptık. Drama için yazılan kelimelerin ‘seccade, namaz, tesbih, afrin’ gibi kelimeler olduğunu gözlemledik. Öğrencileri daha iyi tanıyabilmek için tanıtım anketi uyguladıktan sonra ilk haftayı sonlandırdık.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim