Önleyici Aile Eğitiminde: “İyiliğe Evet Kötülüğe Hayır Diyen Çocuklar Yetiştirmek”


1_270.jpg

Önleyici Aile Eğitimi 6. Yılında

Şükrü Şankaya İmam Hatip Ortaokuluyla Aile   Akademisinin ortaklaşa yürüttüğü Önleyici Aile Eğitimi Projesi Başladı. İçeriğini tümüyle derneğimizin akademisyenlerinin hazırladığı proje 6 yıldır farklı kurum ve kuruluşlar ile birlikte yürütülüyor.

Siz Korumazsanız Kimse Korumaz” sloganıyla yürütülen ve 6 seminer sürecek olan Önleyici Aile Eğitimi “İyiliğe Evet Kötülüğe Hayır Diyen Çocuklar Yetiştirmek” ile başladı.

Semineri veren Yasin Kuruçay, “biz bu eğitimleri eğitimci vasıflarımızdan çok, yüreği yanan bir anne-baba titizliğiyle hazırladık. Kendimiz de bu eğitimin bir parçası olduk. Günümüzde anne babalar çocuklarını kötülüklerden uzak tutarak onları korumaya çalışmakta. Oysa çocuklarımızı kötülükten uzak tutmanın yolu onları kötülükten kaçırmak değil, onların kötülükle savaşmasını sağlamaktır, dedi.

Yasin Kuruçay, neslimizi korumak için yılmaksızın çalışacaklarını ve anne-babaların yanında olacaklarını söyledi. Kuruçay, “Çocuklarımız üzerinde sinsi hesaplar yapan odakların varlığını biliyoruz. Bizim görevimiz bu hesapları boşa çıkarmaktır, dedi.

“Hepimizin hayalinde doğruyla yanlışı ayırt edebilen, art niyetli kişilerin niyetlerini fark edebilen, güzelle çirkini ayırt edip tercihini doğruluktan, güzellikten, iyilikten yana koyabilen çocuklar yetiştirmek var” diyerek sözlerine başlayan Kuruçay, bunu gerçekleştirmenin günümüzde çok kolay olmadığını, çünkü kötülüğün günümüzde çok cazip imkânlar içinde çocuklarımıza sunulduğunu ve bunların destek gördüğünü belirtti.

Seminerde “Amaç Bilinci Kazanmanın” çocuklarımızın iyiyle kötüyü ayırt edebilmelerine nasıl katkıda bulunacağını örneklerle sunacağını söyleyen Kuruçay sözlerine şöyle devam etti:

“yıllardır gençlerle çalışıyorum. Maçın ne diye sorduğumda dilleri tutuluyor. Ya da meslek hedeflerini söylüyorlar.  Oysa meslek ideali amaç olamaz. Amaç  yaşamın anlamını kapsayan bir değerdir. Gençlerimiz hedefle amacı karıştırıyorlar. Bütün bunlar gösteriyor ki, çocuklarımız bir amaç ve yön duygusunda yoksun. O zaman yapacağımız ilk iş çocuklarımıza hakkaniyetli, gerçek bir amaç ve yön duygusu kazandırmak olmalıdır”

Sözlerinin devamında Kuruçay, sağlıklı bir amaç kazandırabilmek için 4 önemli noktaya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. “Birincisi, Amaç-Hedef ilişkisi, ikincisi, amaç-araç ayrımı, üçüncüsü, araç-yol; yol-arkadaş ilişkisi, dördüncüsü de neden-niçin ayrımıdır.”

Sonra bu dört noktayı tek tek ele alan Kuruçay, farklı örneklerle bunların çocuklara nasıl kazandırılabileceğini açıkladı.

Seminerin ikinci bölümünde “Doğruyu ve Yanlışı Tanıma” başlığını anlatan Yasin Kuruçay aşağıdaki konulara değindi:

“ Bugün biliyoruz ki;

 • Allah ve Şeytan var.
  • Ve nefs var…
  • Ve ekini ve nesli helak etmek isteyenler var
  • Ve gafiller var
  • Ve cahiller var…
 • O zaman
  • Doğru ve yanlışlar var
  • İyi ve kötüler var
  • Güzel ve Çirkinler var.
 • O zaman;
 • Çocuklarımıza önce doğruyu, hakkı, iyiyi,
 • Sonra da yanlışı, batılı ve kötüyü ve bunların yayılma yollarını iyi öğretmeliyiz.

Çocuklarımıza doğruyu ve yanlışı ayırt edebilme ve derecelendirebilme becerisi kazandırmanın son derece önemli olduğunu söyleyen Kuruçay, yanlışın ve kötülüğün farklı çeşitlerine karşı dikkatli ve bilinçli olabilmenin bu beceriye ilişkili olduğunu ifade etti.

Seminer dinleyicilerden gelen sorulara verilen cevaplar ile sona erdi.

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim