Önleyici Aile Eğitiminde: Marka Bağımlılığı ve Aşırı Tüketim


img-20180111-wa0000_270x203_1.jpg

ŞÜKRÜ ŞANKAYA İMAM HATİP ORTAOKULU ÖNLEYİCİ AİLE EĞİTİMİ SONA ERDİ

Şükrü Şankaya İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen Önleyici Aile Eğitimi’nin son haftasında “Marka Bağımlılığı ve Aşırı Tüketim” konusu ele alındı. Uzman Psikolog Meryem Şahin tarafından verilen eğitimde öncelikle günümüzde çocuk ve gençlerde aşırı tüketim ile ilgili bir problem olup olmadığını ortaya koyabilecek tüketim verileri aktarıldı. Aktarılan bilgilere göre;

 • Günümüz çocuklarının bizzat kendileri;1 yılda 300 milyar dolarlık harcama yapıp; 1.88 trilyon dolar harcamada da söz sahibi olmuşlardır. Bu bir çok gelişmiş ülkenin yıllık milli gelirinden daha fazladır.
 • Çocukla birlikte alışverişe çıkan ailelerin %82’si daha fazla tüketmektedir.
 • Çocuklar günde 8000'den fazla marka ile yüz yüze gelmekte, yılda ortalama 40.000 reklam izlemektedirler.
 • Çocuklar sadece kahvaltılık çikolata gibi alışverişleri değil, otomobil gibi yüksek maliyetli tüketimler üzerinde de söz hakkına sahipler. Her iki çocuktan biri yetişkinlere yönelik ihtiyaçlarda söz sahibiler, aileleri alınan ürünü hiç bir zaman kullanamayacak olsalar bile onların görüşlerini almaktalar.
 • 3 çocuktan 1'i otomobil ya da yetişkin modasına ait bir markaya bağımlı. Otomobil alımlarında, alınan markaya karar vermede çocuklar %60 oranında etkilidir.
 • Alışveriş bağımlılığına dikkat çeken bir uzmanın ifadesi: "4-5 yıl öncesine kadar bize danışan 10 kişiden biri alışveriş bağımlısıydı, şimdi bu rakamın 6 kat arttığını görüyoruz." Şeklindedir.
 • 2 yaştan itibaren logo ve markalar çocukların zihinlerinde yer edip marka bağımlılığı başlayabilmektedir.  3 yaştan büyük her çocuk marka ve logoları tanıyıp pazarlamacıların avı haline gelmektedir.

Günümüzde alışverişe dair tablonun sunulmasının ardından, tüketimde nasıl olup da bu aşamaya gelindiğine cevaplar arandı. Bu durumun altında yatan en önemli faktörün kapitalist ekonomik düzen olduğunu aktaran Şahin, mevcut iktisat literatüründe “sınırsız ihtiyaç” vurgusunun yapıldığını ve bu durumun en temelde doğrudan tüketime sebebiyet verdiğini aktardı.

Reklamcıların özellikle çocukları hedef olarak gördükleri ve çocuklar üzerinde uzun vadede marka bağımlılığı oluşturarak ürün pazarına dahil etmeyi amaçladıkları aktarıldı. Aynı şekilde bankaların da son yıllarda özellikle çocuk ve gençlere yönelik çalışmalara yoğunlaştığı, çocuklar için özel kumbara fonları, minik hesaplar, ek kredi kartları çıkartılması, banka reklamlarında ürün yüzü olarak çocukların kullanılması gibi tekniklerle çocuğu mevcut ekonomik sisteme daha erken yaşta dahil etmenin amaçlandığı belirtildi. AVM’lerin de özellikle günümüz çocukları için çok merkezi  mekanlar haline geldiğine dikkat çekildi. Artık çocukların sosyalleşme mekanı olarak sadece bu yerleri görmeye başladıkları, bu durumun da ileride hem tüketici kimliği hem de psikososyal gelişim açısından çocuklara büyük zararlar verebileceği uyarısı yapıldı. Daha sonra bilinçsiz tüketimin çocuklar, gençler ve aileleri ekonomik, bireysel, toplumsal, manevi ve küresel açılardan çeşitli zararlar verdiği aktarıldı.

Eğitimin ikinci bölümünde çocuklarımızı tüketim alışkanlıkları açısından nasıl eğitebileceğimize dair öneriler verildi. Aşağıdaki başlıklar altında uygulamaya dönük pek çok öneri aktarıldı.

 1. Ekonomik düzenin farkına varabilmek
 2. Ebeveynin doğru model olması
 3. Medya ve reklam etkisinden korumak
 4. Alışveriş kuralları oluşturmak
 5. Kişilik gelişimini desteklemek
 6. Sosyal sorumluluk duygusunu geliştirmek
 7. Para kavramını tartışmak
 8. Manevi değerleri içselleştirmelerini sağlamak
 9. Haz erteleme eğitimi uygulamak

 Kültürümüzde tüketim alışkanlıklarımızı düzenleyecek pek çok kavram da bulunduğunu aktaran Şahin; bereket, göz hakkı, kanaat, israf, kibir, infak gibi kavramların hayata geçirilmesinin tüketim çılgınlığına karşı temel bir koruma sağlayacağını vurgulayarak eğitimi sonlandırdı.

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim