Sosyal Medya Kullanımı ile Depresyon ve Yalnızlık İlişkisi


270.png

 Sosyal Medya Kullanımı ile Depresyon ve Yalnızlık İlişkisi 

“Özetle söyleyebilirim ki telefonlarınızı bırakın ve hayatınızdaki insanlarla birlikte vakit geçirin”

Sosyal medya ve depresyon arasındaki ilişi yıllardır konuşulmuş, ancak aralarındaki nedensellik bağı kanıtlanamamıştı. İlk kez, Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan araştırma Facebook, Snapchat ve Instagram kullanımında artan zamanla birlikte, psikolojik iyi oluşun azaldığını deneysel verilere dayandırdı.

Penn Psikoloji Bölümü araştırma ekibi, deneysel bir çalışma tasarladı. Lisans öğrencileri arasında en popüler üç sosyal medya platformunu içeren araştırma, iPhone'lar tarafından otomatik olarak izlenen aktif (arka planda çalışanlar değil) kullanım verilerini topladı.

143 katılımcıdan her birine çalışmanın başlangıcındaki ruh hali ve iyi oluşlarını belirlemek için bir anket uygulandı. Katılımcılar daha sonra, Facebook, Snapchat ve Instagram'daki kullanım zamanlarını günde 10 dakikaya kadar kısıtlayan bir deney grubuna ya da tipik sosyal medya davranışlarını sürdürdükleri bir kontrol grubuna alındılar. 

Sonraki üç hafta sonunda her bir birey için haftalık raporlar oluşturuldu. Araştırma direktörü Hunt elde edilen verilerle, kaybetme korkusu, kaygı, depresyon ve yalnızlık gibi ölçütleri inceledi. Araştırmada en alt sıra olarak ele alınan, normalden daha az sosyal medya kullanımının depresyon ve yalnızlıkta önemli düşüşlere yol açtığı bulundu.Sosyal medya kullanımınızı azaltmanın kişinin kendisini daha az yalnız hissetmesine neden olması bulgusunun ironik olsa da, derine inildiğinde mantıklı olduğunu ifade eden Hunt bu durumu şu şekilde açıklar: "Sosyal medya muazzam miktarda bir sosyal karşılaştırma bulunmaktadır. Bu sayede diğer insanların hayatlarına baktığınızda, özellikle de Instagram'da, herkesin hayatının sizinkilerden daha iyi ya da daha iyi olduğu sonucuna varmak kolay hale geliyor."

 Hunt, araştırma sonucuna dayanarak sosyal medya kullanıcılarına zararı azaltabilecek 2 öneri getiriyor:

Birincisi, sosyal medyadaki karşılaştırma için fırsatları azaltmak. Sosyal medyada popüler paylaşımlara takılı kalmadığında aslında hayatında seni daha iyi hissettirecek şeyler üzerine daha fazla zaman harcayabilirsin.

İkincisi, toplum olarak onların zarar verici etkilerini azaltacak şekilde nasıl kullanacağımızı anlamak zorundayız.

Özetle söyleyebilirim ki telefonlarınızı bırakın ve hayatınızdaki insanlarla birlikte vakit geçirin.”

                                                                                                            

Kaynak:

Melissa G. Hunt, Rachel Marx, Courtney Lipson, Jordyn Young. No More FOMO: Limiting Social Media Decreases Loneliness and DepressionJournal of Social and Clinical Psychology, 2018; 751.

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181108164316.htm

 

Çeviren: Betül Büyükpolat

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim