Sümeyra Demiryürek yazdı:EĞLENCE DEĞİL BASKI SEKTÖRÜ: K-POP


gy_0.jpg

EĞLENCE DEĞİL BASKI SEKTÖRÜ: K-POP

“Benim hissettiğimle insanların gördükleri asla uyuşmuyor.” _ Jungkook (BTS Üyesi)

“Ben kötü biri değilim. Neden benim hakkımda kötü yorumlar yapıyorsunuz? Bu davranışları hak edecek ne yaptım?”, “Ajanstakilere yorulduğumu söyledim ama kimse beni dinlemedi. Kendimi çok yalnız hissettim." bu sözler, ünlü K-Pop idolü Sulli’nin ölmeden önce sosyal medyada yaptığı canlı yayınların birinde geçmektedir.[1] Sulli, İnstagram’da açtığı başka bir canlı yayınında da 10 dakika boyunca konuşmamış ve ağlamıştır.[2]

14 Ekim 2019 tarihinde menajeri tarafından evinde ölü bulunan Sulli’nin (Gerçek ismi, Cho Jin-Ri) kendini asarak intihar ettiği doğrulanmıştır.[3] Uzun süredir depresyonla mücadele eden Sulli, 2009 yılında çıkış yaptığı f(x) K-Pop grubundan, 7 Ağustos 2015’te ayrılmıştır. Kariyerine oyuncu olarak devam eden Sulli, ölümünden iki ay önce sunuculuk yaptığı Reply Night programından ayrılmak istediğini söylemişti. Ayrılma sebebi ise yaşadığı ağır depresyondu. Koreboo’nun haberine göre, Sulli’nin arkadaşı konuya ilişkin “Sulli’nin ciddi ruh hali değişimleri vardı. Anksiyetesi son zamanlarda çok daha kötüye gitti bu yüzden çok endişelendik.” demiştir.[4] Sulli de katıldığı programda yaşadığı depresyon ve kötü niyetli yorumlarla ilgili birçok kez açıklama yapmıştır.[5] 

Sulli’nin yaşadıkları bir kez daha K-Pop sektörünün, hem eğlence şirketleri tarafından hem de fanlar tarafından şarkıcıları büyük bir baskıya maruz bıraktığını göstermektedir. Besley’in ifadesiyle[6] (2018) hayranlara eksiksiz bir “yetenek paketi” sunmak isteyen eğlence şirketleri, idol olmak isteyen gençleri çok zorlu koşullarda çalıştırmaktadır. Şirketler bu koşullara uymayan sanatçılarla anlaşmalarını fesh edebilirken, hayranlar da kötü yorumlarla şarkıcılar üzerinde ciddi bir baskı oluşturabilmektedir.

K-Pop sektöründe önemli olan şirketin çıkarlarıdır. Bu nedenle idollerin, hayran kitlesini dolayısıyla para kaybettirecek en ufak bir şey yapmalarına izin yoktur. Örneğin; dünyada büyük bir üne kavuşan BTS üyesi Jungkook, Eylül ayında Kore basınında uzun bir süre gündeme gelmiştir. Bunun sebebi şirketin verdiği tatilde, dövme yaptırmasıdır. Hayranlar, Jungkook’un dövme yaptırdığı kıza birçok tehdit ve nefret mesajı atmıştır. Bunun sebebi, kızın Jungkook ile sevgili oldukları iddiasıdır. Bunun yanında Jungkook’un yeni imajından hoşlanmayan pek çok hayran da vardır. Dövme yaptırmasını ve saçlarını uzatmasını istemeyen bir hayran 24 Eylül 2019’da Incheon Havaalanında “Jeon Jongkook saçlarını kestir! Jeon Jongkook dövmelerini sildir” diye bağırmıştır.[7] Jungkook grup üyelerine saçlarını kesmek istemediğini söylemesine rağmen[8] 13 Ekim’de Twitter’dan paylaştığı bir fotoğrafta saçlarını kestiğini gösteren bir tweet paylaşmıştır.[9]  BTS’nin bir konserinde, yönetmenleri yeterince iyi olmadıklarını ima edince Jungkook, “Benim hissettiğimle insanların gördükleri asla uyuşmuyor” demiştir.[10] Dünya turunda birer gün aralıklarla konser vermek, fiziksel açıdan son derece yorucu dansları yapıp şarkı söylemek, sakatlanmak, hastalanmak ve buna rağmen menajerleri memnun edememek son derece can sıkıcı olsa gerek.

 2017’de intihar eden Shinee üyesi Kim Jong-Hyun, bıraktığı notunda “Herkesin önünde bir hayat yaşamak bana göre değilmiş” demiştir. Diğer ülkelere nazaran Kore eğlence sektöründe şarkıcıların hem profesyonel hem de özel yaşamlarına, şirketler istekleri doğrultusunda müdahale edebilmektedirler. Her anları topluma sunulur. Her hareketlerinden şirketlerin ve hayranların haberi vardır. Bu nedenle kendilerine ait bir yaşamları olduğunu söylemek oldukça zordur. Sanatçıların hayallerine kavuşabilmek için ağır maddeleri olan sözleşmeleri imzalamaları, sürecin sonunda ruhsal ve bedensel çöküş yaşamalarına sebebiyet verebilmektedir. Bunda yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, saç renklerinden eş seçimlerine kadar birçok konuda yorum yapan ve mesajlarıyla ciddi bir baskı oluşturan fanların da büyük rolü vardır. Kore’nin renkli ve sevimli görünen eğlence dünyası, arkasında derin yaralar alan, ağır depresyonlar yaşayan ve sonunda intiharı seçen gençler bırakmaktadır. Ünlü ve zengin olmak, ekranlarda yer almak ve birçok ödül almak, gençleri mutlu edememektedir. 25 ve 27 yaşlarında intihar eden iki idol, K-Pop ve Pop müzik endüstrisinin ciddi sorgulamalar yapması gerektiğini ortaya koymaktadır. Her geçen yıl K-Pop sektörünün seçmelere katılacak adayların yaş sınırını düşürmesi, henüz ergenliğe yeni girmiş kız ve erkekler için aynı zamanda bir tehdit oluşturabilir.

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim