TAVSİYE FİLM KİTAPÇIĞI


te.jpg

Sinemanın büyüsü 1895 yılında başlar. Tarihte ilk film Fransız Lumiere Kardeşler tarafından çekilmişti. Filmi izleyenlerin birçoğu Lumiere Kardeşlerin yaptığının bir sihir olduğunu düşünmüş, izlediklerinin kendilerini etkilemek amacıyla yapıldığını söylemişlerdi
Aslında çok da haksız sayılmazlardı. Sinema dünya halkları üzerinde büyülü etkiler bırakmıştı. Tarihteki birçok olayı, savaşları, çatışmaları, ülkeler arası ilişkileri kısaca hayatı milyonlarca insan sinemalar üzerinden öğrendi. Dünya sinema sektörünün kalbinin attığı Hollywood kelimesi, Yahudi Kabala geleneğinde insanlara sihir yapmak için kullanılan “kutsal ağaç” demekti. Gerçekten de yaklaşık 100 yıldır milyonlarca insan karanlık ortamlarda beyaz perde karşısında büyülendiler.
Sihir şekil değiştirerek insanları etkilemeye devam ediyor. Dijital platformlarla birlikte izleme kültürü ciddi bir ivme kazandı. Sayısız izleme seçeneği ekran karşısında geçirilen süreyi de arttırdı.
Bu süreç farklı tartışmaları da beraberinde getirdi. Dijital sinema platformlarının, transhümanist-dijital bir dünyaya geçiş için gerekli altyapıyı, zihinsel ve duygusal hazırlığı sağladığı iddiaları gün geçtikçe artıyor. Her şeye rağmen dijital platformlarda pedagojik açıdan olumsuz, ahlaken kötü, duygu ve düşüncelere zarar veren binlerce film dolaşmaktadır. Çocuk ve gençlik filmlerinin, macera ve gerilim filmlerinin büyük çoğunluğu onlarca sakıncalı içerik taşımaktadır. Bu durumda seçici davranmanın önemi ortaya çıkıyor. "Ne izleyeceğiz?" sorulması gereken önemli bir soru.
Film izlemek; hoş vakit geçirmek, bilgilenmek, güzel duygular geliştirmek, hayal gücünü geliştirmek, bilinçlenmek ve ahlaki anlamda yücelmek için güzel bir araç. Bunun tek şartı doğru filmi seçmek.
Film izlerken popüler ve çok izlenen filmler yerine daha seçici bir izleme listesi takip etmek önemli. Bu anlayıştan hareketle ailecek ya da bireysel olarak kaliteli vakit geçirmenizi sağlamak adına 25 adet filmi bir araya getirdik. Filmleri seçerken kültürümüze ve ahlaki değerlerimize aykırı olmamasına, elimizden geldiğince dikkat etmeye çalıştık.
Ne izleyeceğiz sorusuna cevap olması dilekleriyle….
İyi seyirler.

KİTAPÇIĞI BİLGİSAYARINIZA İNDİRMEK İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ PDF DOSYASINA TIKLAYINIZ

 

ÖnizlemeEkBoyut
tavsiye_film_kitapcigi_2020.pdf3.59 MB

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim