UAÖ: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği'yle ünlü Danimarka, en fazla tecavüz yaşanan toplumlardan biri!


7115083_stock-photo-map-of-kingdom-of-denmark.jpg

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) bugün yayımladığı yeni raporda, Danimarka’nın toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda sahip olduğu şöhretin arkasında, Avrupa’da en fazla tecavüz yaşanan toplumlarından birinin gizlendiği belirtildi. Rapora göre ülkedeki kusurlu yasalar ile yanlış bilgilerin ve toplumsal cinsiyete dair klişe fikirlerin yaygınlığı, tecavüzcülerin sıklıkla cezasızlıktan faydalanmasına yol açıyor. 

Rapor "Saygı ve adalet istiyoruz! Danimarka’da tecavüzden hayatta kalan kadınlara adaletin sağlanmasının önündeki engellerin aşılması" başlığını taşıyor.

Kadınların ve kız çocukların "tehlikeli ve çağdışı yasalarca yüzüstü bırakıldığını" ortaya koyan raporda, kadınlar ve kız çocuklarının insanların kendilerine inanmayacağından korktukları için veya toplumsal damgalanma ve adalet sistemine güvensizlik nedeniyle uğradıkları saldırıları çoğunlukla yetkililere bildirmediği ifade ediliyor.

UAÖ Genel Sekreteri Kumi Naidoo konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Toplumsal cinsiyet eşitliği imajına rağmen Danimarka’da kadınlar farklı bir gerçek yaşıyor. Cinsel şiddet konusunda cezasızlığın çok yüksek seviyelerde olmasının yanı sıra, çağdışı yasalar uluslararası standartları sağlamıyor” dedi.

Rapora göre tecavüzden hayatta kalanların adalete erişimini iyileştirmek üzere hükümet tarafından son zamanlarda atılan adımlara rağmen, Danimarka’da tecavüzler büyük ölçüde yetkililere bildirilmiyor.

Kadınlar polise başvurduğunda bile tecavüzcülerin yargılanması veya mahkum edilmesi olasılığı oldukça düşük kalıyor. 2017’de tecavüze uğrayan veya tecavüz girişimine maruz kalan kadınlar arasında (sayılar, İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 5.100 ile yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre 24.000 arasında değişiyor) yalnızca 890 tecavüz polise bildirildi. Bildirilen tecavüzcülerin 535’i yargılandı ve sadece 94’ü mahkum edildi.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim