Yasin Kuruçay, Kanuni Kız İmam Hatip Lisesi'nde velilere "Gençlik Dönemi Ve Sorunları" Konulu Seminer verdi.


17500576_630674187212348_2133388679_o_450x650.jpg


Milli Eğitim Bakanlığının İmam Hatip Liselerinde yürüttüğü “Evin Okula Yakınlaşması Ve Değişen Anne Baba Rolleri” Projesinde Kanuni Kız İmam Hatip Lisesi ile Bursa Aile Akademisi ortak bir çalışma yürütüyor.

Projenin ilk haftasında Aile Akademisi Derneği başkan yardımcısı Yasin KURUÇAY “ Gençlik Dönemi ve Sorunları” konulu bir seminer verdi.

“Aile ve genlik üzerine konuşmak demek hem bugünümüz hem yarınımız üzerine, hem torun hem de dede üzerine, hem dünyamız hem de ahiretimiz üzerine konuşmaktır” sözleriyle seminere başlayan Kuruçay, global güçlerin artık bizi değil çocuklarımızı ve onların geleceğini etkilemek için proje ürettiğini ifade etti.

Kadın ve aile üzerine üretilen politikaların kadın ve aileyi parçaladığını, parçalanan ailelerin sorunlu ve bunalım döneminde kıvranan bir gençlik yarattığını söyleyen Kuruçay gençliği gençlerin ve ailelerin fark edemediği pekçok tehlikenin beklediğini ifade etti..

Eğitim sistemimizin değer ve ahlak eksenli bir olmadıkça yaşadığımız sorunların çözülemeyeceğini ifade eden Yasin Kuruçay moderniteyle Birlikte İnsan  -  Allah, İnsan  -  Doğa, İnsan  -  Toplum, İnsan  -  Benliği, İnsan  -  Tarih ve İnsan  -  Devlet ilişkisi değiştiğini ilgi çekici örneklerle açıkladı.

Günümüzde gençlerde görülen sıkıntılı durumların anne baba ve eğitimciler tarafından sorun gibi algılandığını oysa bunların sorun değil temel sorunun sonuçları olduğunu ifade eden Kuruçay, asıl sorunun bireyci, yanlış anlaşılmış bir özgürlük anlayışı saplantılı, maddeci, haz ve dünya yaşamı merkezli batılı paradigma olduğunu ifade etti.

 “Bugün dünyaya örnek gösterilen iki önemli ülke vardır. Modern yaşamın ütopik ülkesi olarak gösterilen ABD ve kadın hakları, insan hakları ve özgürlükler açısından örnek gösterilen İskandinav ülkeleri ve özellikle İsveç.” sözleriyle konuşmasına devam eden Yasin Kuruçay’ın İsveç ve ABD ile ilgili gösterdiği sorun istatistikleri katılımcıların yoğun ilgisini çekti. Ülkemizde de çağdaş şehir olarak gösterilen İzmir’in son yılların boşanma şampiyonu olduğunu, dolayısıyla popüler/çağdaş değerlerin çözüm değil sorun ürettiğini ifade ederek konuşmasına devam etti.

Gençlik döneminin temel kişilik özelliklerini tanımanın önemine değinen Kuruçay bu özellikler tanınmadan gençlerde sağlıklı bir kimlik gelişiminin sağlanamayacağını ifade etti.

Gençlik dönemi sorunlarının sayılamayacak kadar fazla olduğunu söyleyen Yasin Kuruçay, temel sorunların es geçildiğini ifade etti. Kuruçay asıl sorunun ailelerin çocuklarını yetiştirme tarzı, ailelerin yaşama ve düşünme tarzı olduğunun altını çizdi.

Seminerin devamında Mutluluk ve Değer Merkezli Aile Yaklaşımının sorunlaraçözüm üretebileceğini söyleyen ve örnek aile ve genç modellerine değinen Kuruçay aşağıdaki konulara değindi.

  • Gençlere amaç bilinci kazandırılmalı,
  • Gençlere büyük fotoğraf gösterilmeli,
  • Münazara yarışmaları, makale ve şiir yazımı gibi etkinliklerle gençlerin düşünsel ve entelektüel kapasiteleri geliştirilmeli,
  • Onlarla sağlıklı ve nitelikli bir iletişim kurulmalı,
  • Her evde sohbet kültürü oluşturulmalı,
  • Hataları yargılayıcı değil, gencin olayı analiz ederek ve eleştirel bir gözle görmesi sağlanmalı,
  • Çocuklar sokağın insafına bırakılmamalı,
  • Ailelerin sahip olduğu değerler evde sık gündem yapılmalı,
  • Ailelerde zaman zaman sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili özel toplantılar yapılmalı,
  • Özüne değil, değerlerine güvenen bir nesil yetiştirilmeli.

Seminer dinleyicilerden gelen soruların ardından bitirildi.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim