Zehra Serbest Önleyici Aile Projesi Kapsamında " İnternet'in Zararları" konulu seminer verdi.


Afyon Önleyici Aile Eğitimi’nin 3.haftasında psikolojik danışman Zehra SERBEST internetin olumsuz etkilerini anlattı. Konuşmasına ilk olarak internetin etkilerinden bahsetti. İnternetin tarihçesi geçmişten günümüze kullanım alanları ve kullanım dağılımları ile istatistiki bilgiler verildi.

20O7-2017 yılları arasında internete erişim imkanının ve kullanım sıklığının neredeyse yüzde 80 arasında arttığına değinildi. Bu artışın başındaki en temel faktörün internetin kolaylık ve hız yönünün ağırlıklı olduğunu ifade etti.

İnternetin beş temel etkisinden bahseden Zehra Serbest bunların çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerini örneklerle ve aşanmış hikayelerle aktardı.

ZİHİNSEL ETKİLERİ

ž  Bilgisayarın çocukları sersemlettiği, öğrencilerin çok fazla bilgiye erişebilmelerine rağmen bu bilgiyle ne yapacaklarını bilemediği, problem çözme ve analiz yeteneklerinin zarar gördüğü saptandı.

ž  Öğrencide notların düşmesi.

ž  Hafızamızı tahrip ediyor, insanlar bilgiye kolayca sahip olmak istediklerinde, bilgiyi akılda tutma ve anımsa yetenekleri oldukça yavaş oluyor. Bilginin kendisinin anımsanması yerine nereden bulunduğu hatırlanıyor.

PSİKOLOJİK ETKİLERİ

ž  Oyun sitelerinde, uygunsuz içeriğe sahip reklamlarla karşılaşabilirler veya bu sitelerden çocuklar için zararlı olabilecek diğer sitelere yönlendirilebilirler.

ž  Duygusal olarak depresif ve içe kapanma, sosyal olarak kişisel iletişimden uzaklaşma, arkadaşlarını reddetme ve yalnız olma isteği görülebilmektedir.

FİZİKSELETKİLERİ

ž  Uyku sorunları,  uzun vadede fiziksel olarak duruş ve göz bozuklukları görülebilmektedir.

ž  Az hareket ve bozuk oturuş nedeniyle kas ve kemik ağrılarına neden olabilmektedir.

KÜLTÜREL ETKİLERİ

ž  Facebook  anasayfa reklamlarında değer yargılarımıza ve kültürel özelliklerimize uygun olmayan ürün tanıtımları.

              DİLE VE KONUŞMAYA ETKİSİ

İnternet yazışmalarında kullanılan kısaltmalar belli bir süre sonra kanıksanarak günlük hayatta da kullanılmaya başlıyor

Konuşmasına internetin olumsuz etkilerini nasıl azaltabiliriz başlığı ile devam eden psikolojik danışman Zehra SERBEST ailelere çözüm önerileri ve yaşlara göre almamız gereken önlemleri anlatarak eğitimi sonlandırdı. Çözüm önerilerinden birkaçı;

ž  Öncelikle, çocuğunuzla karşılıklı güvene dayalı ve iletişime açık bir ilişki kurmalısınız.

ž  Anne ve babalar bilgisayar ve interneti en azından “ev içi denetleme” yapacak kadar bilmeliler.En azından çocuğumuz kadar biliyor olmamız önemlidir.

ž  İnterneti veya bilgisayarı çocuğa “ödül” olarak sunmamalıyız.

ž  Çocuğunuzla evde internet kullanımının koşulları hakkında anlaşın.

ž  Çocuğunuzla birlikte internette zaman geçirmeli ve ona interneti kullanma biçimleri konusunda olumlu model olmalısınız.

ž  İnterneti veya bilgisayarı çocuğa “ödül” olarak sunmamalıyız.

ž  Çocuğunuzla evde internet kullanımının koşulları hakkında anlaşın.

ž  Çocuğunuzla birlikte internette zaman geçirmeli ve ona interneti kullanma biçimleri konusunda olumlu model olmalısınız.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim