Aile Politikaları ve Mevzuat Takip Komisyonu Şubat Ayı Toplantısı


Komisyon: 
Aile Politikaları Takip Komisyonu

(AİLE AKADEMİSİ/9 ŞUBAT 2015)- Aile Akademisi Derneği Aile Politikaları ve Mevzuat Takip Komisyonu Şubat ayı toplantısını yaptı. Toplantıya ilişkin bilgiler ve alınan kararlar şöyle: 

Toplantıya katılanlar

Mücahit Gültekin, Meryem Şahin, Zehragül Direk, Gülay Öncin, Kübra Çayır, Hümeyra Bektaş, Gönül Sungur

Görüşülen Konular & Alınan Kararlar

  1. Mücahit Gültekin tarafından TÜRAP Toplumsal Cinsiyet ve Aile Komisyonu çalışmaları, ASPB, İDSB ve KADEM görüşmeleri hakkında bilgi aktarımı yapıldı. Özellikle aile politiakaları alanında eleştirel bir perspektife ihtiyaç duyulduğu, Aile Akademisi'sinin bu konuda sorumluluk bilinci içinde hareket etmesi gerektiği belirtildi. 
  1. Gülay Öncin tarafından KADEM Derneği?nin analizine devam edildi. İnceleme sonucunda KADEM?in kuruluş amaçları ile faaliyetlerinin kimi tezatlar içerdiği belirtildi. Mevcut toplumsal cinsiyet eşitliği paradigmasıyla uyumlu faaliyetler gerçekleştirildiği belirtildi. 
  1. Analizi tamamlanan STK?ların (KAMER, KADEM, Çağdaş Aile Derneği) yazılı rapor haline eğitilmesi kararlaştırıldı.
  1. Erken yaşta evlendiği için haklarında geçmişe dönük hukuki işlem başlatılan ailelerin mağduriyetleri ile ilgili basında çıkan haberlere dayalı rapor oluşturulması kararlaştırıldı. Bu çalışmayı Gülay Öncin yürütecek.
  2. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, MEB, ÇSGB ve Sağlık Bakanlığı aktif olarak takip edilerek, öne çıkarılması gereken olumlu/olumsuz gelişmeler haber haline getirilip Aile Akademisi Web Sitesi üzerinden duyurulacak. Bu çalışmayı Hümeyra Bektaş ve Zehragül Direk yürütecek.
  3. Önümüzdeki toplantıda Bakanlık takibine dair Aralık, Ocak ve Şubat ayı analizleri yapılacak; Günül Songur tarafından HEKVA?nın analizinin aktarılması  kararlaştırıldı.

www.aileakademisi.org

komisyon_kalip.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim