Büşra Doğru Afacan Çocuk Sitesini Değerlendirdi


Komisyon: 
Medya Takip Komisyonu

(Aile akademisi/ 22 Ocak 2014)- Aile Akademisi Medya Takip Komisyonu Çocuk Siteleri Sorumlusu Büşra Doğru Afcan Çocuk sitesini değerlendirdi. Medya Takip komisyonunun belirlemiş olduğu kriterler doğrultusunda yapılan değerlendirmeyi ilginize sunuyoruz. 

 

 

 

 

 

AFACAN ÇOCUK SİTESİ DEĞERLENDİRME RAPORU

Sitenin Adı                        : http://www.afacancocuk.com

Değerlendirme Alanı    : Çocuk Siteleri

Değerlendiren: Büşra Doğru/Çocuk Siteleri Sorumlusu

Aile Akademisi Derneği Medya Takip Komisyonu olarak çocuklarımızın vaktinin önemli bir kısmını harcadığı internetin ve girdikleri internet sitelerinin çocuklarımıza olan etkisinin farkındayız.  Çocuklarımızı ve ailelerimizi bilinçlendirmek amacıyla, çok girilen bir çocuk sitesini her ay mercek altına almaya karar verdik.

Bu ayki incelediğimiz site Afacan Çocuk isimli çocuk sitesi. Bu site gazete ve dergi olarak iki farklı şekilde yayın yapıyor.

İlk olarak birçok çocuk sitesinde olmamasına rağmen sitenin gazete bölümünde yer alan magazin bölümü dikkatimizi çekti.  Bu bölüm özellikle magazin kültürüne çocuklarımızı alıştırmakla kalmıyor,  çocuklarımızın ahlakına uygun olmayan bir içerikte sunuyor.  

Popüler kültürün bize empoze etmeye çalıştığı eğlence ve magazin bağımlılığından çocuklarımızı uzak tutmamız gerekirken böyle bir bölüme yer vererek çocukları magazin kültürüne özendirmeyi son derece tehlikeli bulduğumuzu ifade etmeliyiz. Magazin bölümünün içerisinde yer alan haberler çocuklarımız için çok kötü sonuçlar doğurabilecek türden.

Örneğin ?James Bond kebapçıda olay çıkardı? başlığı ile yayınlanan haberin çocuklarımızın gelişimine olumlu hiçbir katkı sağlamadığı ya da onları eğlendirmediği gibi aksine olumsuz birçok etkisi var. Davranışları şiddet içerikli, etrafında açık saçık kıyafetli birçok kız olan, cinsel mesajları bol veren bir filim kahramanın haber yapılması bizi son derece üzdü. Bu tarz haberler, marka bağımlılığı, ünlü olma gibi başka birçok isteği de beraberinde getirebilir.

Magazin bölümünüzde rastladığımız bir diğer olumsuz haber ise ?Obez gelin rekor için gün sayıyor? başlıklı haber. Çağımızın Amerika?sının en büyük sorunu olan, ülkemiz için de çok büyük bir risk taşıyan obeziteyi bu kadar sevimli göstermek ne kadar doğru? Haberde bahsedilen gelinin bu kadar kilo almaya istekli olmasını olumlu bir özellik olarak görüp model alması riskinin düşünülüp düşünülmediği ise bir başka önemli nokta.

Sitede bilime özendirecek bölümlerin olması, kültür ve eğlence bölümlerinin olması olumlu bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Buna karşın sitenin dergi bölümünde Prometheus Efsanesi adlı haberde, bir zamanlar dünyamızda birçok tanrılar vardı, gibi dinimizin değerlerine taban tabana zıt içerikler sunulması ve mitolojilerin çocukların hayal dünyalarında yarattığı olumsuz etkilerin göz ardı edilmesi son derece tehlikeli ve uygunsuz. Acaba site sahipleri çocuklarımıza değerler alanı ile ilgili sunabileceği hiçbir hikâye, olay, etkinlik, eğlence bulamadı mı, diye düşünmeden edemiyoruz?

Aile Akademisi medya takip komisyonu olarak çocuklarımızın girebilecekleri ve nitelikli vakit geçirebilecekleri sitelerin araştırmasını yapıyoruz. Araştırmamızın sonuçlarını inşallah en yakın zamanda sizinle paylaşacağız.

adsiz_copy.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim