Çizgi Film Analizi: Arthur


Komisyon: 
Medya Takip Komisyonu

 

AİLE  AKADEMİSİ  DERNEĞİ  MEDYA TAKİP KOMİSYONU

-Çocuk Kanalları ve Programları-

KANAL: Yumurcak Tv

PROGRAM: Arthur

YAPIMCISI: Marc Brown

HEDEF KİTLE: Okul çağı çocukları

İÇERİK:Çocukların sorunları karşısında gösterdikleri davranışlar

 

 

 

RAPOR/Gülsüm Süslü

Arthur Marc Brown tarafından yazılmış bir kitap serisine dayalı olarak yapılan bir Kanada yapımı çizgi dizi. Seri, 1996 ve 2008 yılları arasında oluşturulan 150 bölümden oluşuyor. Serinin ana karakteri Arthur Read adında bir karıncayiyen. Domuz türlerinden olan ?yer domuzu? olarak ta isimlendirilir.

Yumurcak Tv?de bir gün içerisinde üç ayrı saat diliminde yayınlanan ?antromorfik? bir çizgi dizi. Yani insana benzeyen; insan şeklinde hayvan veya cansız nesneler çocuklarımızla karşı karşıya. Filmdeki bütün karakterler ayrıca tek hayvan cinsinden oluşmuyor. Birkaç hayvan karışımı varlıklar çıkıyor çocuklarımızın karşısına.

Örneğin; Emily - dörtte üç tavşan, dörtte bir maymun bir hayvan !?..,

 

James MacDonald - annesi fare olarak gösterilen tavşan; kendisinin melez mi, yoksa evlat edinilmiş mi olduğu bilinmiyor,

 

 

 Francine Frensky - Polonya kökenli Amerikan Yahudisi maymun gibi?

 

 

Değerli anne babalar bu kadar sık izlenen bu dizinin çocuklarımız üzerinde ne tür etkileri olabileceğini düşündünüz mü? Bu dizinin tek olumsuzluğu dinimizce haram olarak görülen domuzu sempatik göstermesi değil tabii ki. Zaten İslam dini domuzu sevmemeyi değil, etini yememeyi öngörüyor.

Birçok özelliğiyle insanı andıran, ancak görüntüsü birçok hayvanın karması olan Arthur çizgi dizisinin çocukların zihin dünyasında yaratılış gerçeğinin yanlış algılanmasına sebep olma ihtimali yüksek.

Artrhur insanın, insanla maymun karışımı ortak bir atadan geldiği ana fikrine dayalı olan evrim teorisini adeta çocukların gözünün içine sokuyor. Çizgi filmdeki bütün karakterler evrimci biyologların yüzyıllardır bir türlü bulamadıkları aratür varlıkların çizgi halini yansıtıyor gibi.

Ayrıca Batı dünyasındaki çoğu çizgi yapımlarda çoğunlukla kullanıldığı iddia edilen  25.kare tekniğinin Arthur?da kullanıldığı öne sürülüyor.

 

Arthur?da da İlluminati hedefli semboller maalesef yer almaktadır. İllumünati bilindiği gibi  zihin kontrolü uygulayarak, hükümetleri ve kuruluşları ele geçirerek Yeni Dünya Düzeni'ni sağlamak amacıyla hareket ettiği iddia edilen, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni alt üst etmeyi planladığı öne sürülen bir yapılanmadır. 

Arthur çocuklarımızda doğru olan erdemleri artırmadığı gibi, ilişkisel ve sözel şiddete de sebep olabiliyor. Filmde genelde kötü başlayan bir hikaye mevcut. Özellikle isim takma, kötü davranma, alay etme ve küsme gibi olumsuz örneklerle devam eden çizgi film herkesin doğru yolu bulması ile sonuçlanıyor. Sonunda karakterlerin doğru sonuca ulaşması film adına olumlu bir durum. Bununla birlikte bu tip çizgi filmlerde, özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar bu giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını birbirine bağlayamadıklarından sadece isim takma, arkadaşlığı kesme, sataşma gibi olayları öğrenip örnek alabiliyorlar.

Bu nedenle özellikle 5-6 yaş altı çocuklarına bu tür çizgi dizilerin izletilmemesini tavsiye ediyoruz. Okul çağı çocuklarının izlemesi durumunda ise ebeveynler çocuklarıyla birlikte izlemeli ve çizgi filmi birlikte kritik ederek olumlu ve olumsuz yönlerini çocuklarına açık uçlu sorular sorarak ve kendileri açıklamalar yaparak göstermelidirler.

Tüm çizgi dizilerde yaptığımız hatırlatmayı unutmayalım. Çocuklara televizyon değil bir programı izletmeliyiz. Televizyon ve çizgi film bağımlılığı oluşmayacak oranda ve biçimde bir kültürü ev içinde oluşturmayı da ihmal etmemeliyiz.

 

 

 

untitled-1.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim