Film Tanıtımı: Elma ve Selma


Komisyon: 
Kültür-Sanat Takip Komisyonu

 

Tuba  Özel

Allah Kuluna Kafi Değil Midir? (Zümer/36)

Habibullah Behmeni'nin yönetmenliğini yaptığı 'Elma ve Selma' 2011 yılı yapımı İran filmidir.

Ahlaki değerler göz önünde tutularak yapılmış, öğüt verici, izlenilmesi gereken bir filmdir.


?Gerçek müminler,Allah anıldığında yürekleri ürperip titrer, kendilerine Allah?ın ayetleri
okunduğunda imanları artar ve onlar yalnız Rablerine güvenen kimselerdir.Onlar namazlarını dosdoğru kılan, kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yolunda harcayan kimselerdir.

İşte onlar gerçek müminlerdir. Onlar için Rableri katında nice dereceler, bağışlanma ve tükenmez bir rızık vardır.?(Enfâl, 4)

Müslüman, kibirden, gururdan, laubali ve sulu hareketlerden, insanlarla alay etmekten, her fırsatta gülüp durmaktan uzak duran, islamın getirdiği kurallardan asla taviz vermeyen, İslam'da hem ciddiyet hem de tevazu sahibi olandır. Ciddi müslüman aynı zamanda ihsan, şuur ve mesuliyet sahibidir.

Sadık, bir din öğrencisidir. Annesini ve babasını ziyarete tarlaya gitmiştir. Annesi Sadık'ın halasının kızıyla evlenmesini ister. Sadık halasının yanına gidecekken babasının ona küçükken anlattığı bir hikaye gelir aklına. 'Bir melek diğer meleğe neden yeryüzüne indirildiğini sorar. Oda kafirin balık tutmaya çıktığını, hiç balık tutamadığını anlatır ve der ki: Ben de geldim ki ağına birkaç balık göndereyim gününü kutarsın.'

Babası hikayenin sonunu ona henüz söylememiştir. Sadık, ondan ikinci meleğin de görevini söylemesini ister. Hikayenin devamı şöyledir: 'Diğer meleğe görevini sorduğunda melek, 'sabah erkenden çıkan adamı ziyaret edicem der. O adam bugün oruçlu. Görevim, iftar vakti sofrasını dağıtıp yemeğini toprağa bulaması için rüzgara emir vermek'.

Sadık yola koyulur ancak bir şekilde yolu değişir. Ezanın okunduğunu duyduğunda akan bir dereden abdest alır ve namazını kılar. Namaz kılarken tıpkı babasının anlattığı hikayenin devamı gibi sert bir rüzgar eser ve ağaçtan suya bir elma düşer. Sadık'ın bu elmadan bir ısırık almasıyla asıl olay başlamıştır.

Sadık, elmanın bir sahibi olduğunu fark eder, sahibi aramaya başlar. Yaşlı bir amca görür ve amcadan helallik ister. Amca, Sadık'ın ciddi olmadığını zanneder, haramın sıradanlaştığı bu zamanlarda böyle bir genç görmek onu şaşırtmıştır. 'Yemişsin zaten', 'şimdi mi aklına geldi', 'yediğin elmanın hakka girdiğini düşünürken senin olmayan bir sudan abdest alıp kıldığın namazın nasıl kabul olduğunu düşünüyorsun?' gibi şeyler söyler. Sadık, amcanın peşini bırakmayınca amca bahçenin asıl sahibinin kendisi olmadığını söyler. Aynı zamanda 'Bugün 1 elma yiyen yarın 1 ülkeyi de yer. Bu işler hep azla başlar, çokla biter' demeyi unutmamıştır.

Sadık, amcanın söylediği adamı bulur ve helallik ister. Adam Sadık'ın dalga geçtiğini zanneder. Bahçenin sahibinin kendisi olmadığı halde 'ye helaldir' der. Bir elma için fazla dertlendiğini, bir elmanın hiçbir değeri olmadığını, yemese zaten ziyan olacağını söyler. Sadık tekrar helal edip etmediğini sorunca adam sahibin aslında kendisi olmadığını söyler ama çok ısrar edince onu asıl bahçe sahibi olan yeğeni Selma'ya götürmek zorunda kalmıştır. Sadık, Selma'yla tanışır, helallik ister. Ancak Selma da amcasının verdiği tepkiyi veriri '1 elmadan ne zarar gelir, bahçeyi yemedin ya' deyince Sadık 'benim olmayan bir şeyin ne kadar değeri olduğuna ben karar veremem' der. Ancak Selma bu durumu tuhaf bulduğu için henüz helal etmez.

Sadık Selma'dan helallik isteyebilecek mi? Yoksa Selma kendi düşüncesinin arkasında mı duracak?

?Şüphesiz biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir? (Ahzâb, 33/72)

Göklerin ve yerin bile sorumluluğunu istemediği bir elmanın hakkını tek başına vermeye çalışan bir genç. İslamı büyük bir ciddiyet ve tevazuyla yaşayan, erdem abidesi, Kuran'ı her okuduğunda tüyleri ürperen bir genç.

Sadık'ın bir elmanın helalliğine ne kadar ihtiyacı varsa, modern, ahlaktan yoksun, haramın helalleştiği çağında Sadık gibi gençlere ihtiyacı var.

 www.aileakademisi.org

salma-and-the-apple1.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim