Film Tanıtımı: Pıtırcık


Komisyon: 
Kültür-Sanat Takip Komisyonu

Fatma Gül Damar

Le petit Nicolas Türkçeye ?Pıtırcık? adı ile çevrilmiş yönetmenliğini Laurent Tirad?ın yaptığı mizacı yüksek olan Fransız yapımı bir çocuk filmidir. Film, Rene Goscinny tarafından yazılan ve Jean-Jacques Sempe tarafından resmedilen kitabın filme dönüştürülmüş halidir. Filmin başında Sempe?nin çizgilerine rastlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Pıtırcık ve arkadaşları kendi kişiliklerine ve aile yapılarına göre sıralanmış çocuk topluluğudur. Oyuncuları şöyle sıralayabiliriz:

Pıtırcık: Maxime Godart

Gümüş: Charles Vaillant

Lüplüp: Vincent Claude

Dalgacı: Victor Carles

Çarpım: Damiel ferdel

Film kısaca aslında basit gibi gözüken ama onların dünyasında büyük bir yara olan kardeş sorunundan bahsetmektedir. Filme Pıtırcık ?Büyüyünce ne olmak istiyorum??sorusuyla başlıyor.?İnsanları güldürmek istiyorum.? cevabını ise en sonda yaşadığı olaylardan ders çıkarınca veriyor kendine. Bu cevap ancak çocuk olan birinin hayattan çıkardığı bir dersle verebileceği bir cevaptır. Filmde çocukların dünyasının yanı sıra işçi-patron, aydın-cahil, öğretmen-öğrenci, öğretmen-öğrenci-bakan münasebetlerine kadar birçok toplumsal konu incelikle işlenmiş. Pıtırcık?ın diğerlerine göre daha fazla düşünen bir çocuk olması ve bu sayede çoğu şeye onun çözüm üretebilmesi onun başrollüğünü daha da sabitlemiş doğrusu. Mesela çimenlerin içindeki arazide kurdukları çeteye şef seçecekleri zaman hepsi kendisinin şef olmasını ister, Pıtırcık zekâsını ortaya koyar ve en uygun çözümü bulur:

-Herkes kendi çetesinin şefidir. Çetelerin hepsi aynı çeteyi oluşturuyor. Mesela Gümüş, Sırım ,Lüplüp, ben ve kendisinden oluşan çetenin şefi.Sırım, Toroman, Dalgacı, ben ve kendisinden oluşan çetenin şefi.Toroman?sa ,Gümüş, Sırım, ben ve kendisinden oluşan çetenin şefi.Ben de herkesin içinde olduğu çetelerin şefiyim. (vs.)

Çocukların meslek seçimleri olsun öğretmenin verdiği sorulara cevapları olsun hepsi kendi fiziksel ve kişisel özellikleriyle ilgili seçimler ve cevaplar olması izleyiciyi daha da kendine çekiyor.Ayriyeten olayların Pıtırcık tarafından anlatılması kişiyi çocukların dünyasına daha net çekmiştir.

Oyunculuklara gelecek olursak, çocuklar oynamamış adeta yaşamışlar filmi.

Pıtırcık ailecek izlenebilecek ayrıca ders çıkarılabilecek, arşivlik olmasa da CD kutusuna konulabilecek güzellikte 91 dk bir filmdir.

 www.aileakademisi.org

untitled-1.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim