İnternet Sitesi Analizi: tipeez.com


Komisyon: 
Medya Takip Komisyonu

İNTERNET SİTESİ ANALİZİ:

Sitenin Adı                        : http://www.tipeez.com

Değerlendirme Alanı    : Çocuk Siteleri

Değerlendiren: Büşra Doğru

 

Tip-Star, Özgürlük ve Çocuk Olmak

Aile Akademisi Medya Takip Komisyonu olarak her ay sizlerle paylaştığımız araştırmalarımızın güncel çocuk siteleri bölümünde bu ay www.tipeez.com sitesini ele aldık.

Çocukların sık girdiği sitelerden biri olan bu sitede ilk olarak haberler bölümünü inceledik. Sitenin açılış sayfasında, çocukların gelişimine ciddi olumsuzlukları olacak ?bu adam havada asılı mı kaldı gibi anlamsız, tüm hareketleriyle ahlaksızlık pompalayan S. Gomez ve J.Bieber haberleri gibi uygunsuz, çocuklar için dans kulübü kuracak kadar umarsız haberler bulunuyor.

Bunun yanında maalesef magazin kültürünü empoze edecek haberler de göze çarpıyor. Örneğin; ?Birtney Spears Hayranlarına Müjde!? başlığıyla yayınlanan haberin, rekabet kültürünü aşılayan ?Tip Star?  (pop star türü yarışmalara atıf var) yarışmasının çocuklarımıza ne katkı sağlayacağını anlamak zor.

Sitede yayınlanan bir diğer haber ise ?iyi ki doğdun Kıvanç? başlıklı. Bu sanatçı, Aşk-ı Memnu dizisinin ahlaki değerlerimizi tahrip eden Behlül karakteriyle hatırladığımız Kıvanç Tatlıtuğ.

Sitenin ?bir çizgi film yarat? bölümünde ?aşk ve nefret, ilk buluşma? gibi sosyal ve ahlaki gelişimleri için uygun olmayan bolca içerik de mevcut.

Bu tarz haberler, popüler kültürün olumsuz örneklerini olumluymuş gibi yansıtarak çocuklarımızda onlar gibi olma, havalı, ünlü olma isteğini geliştirebilir.  Özellikle uygun rol modellere en fazla ihtiyaç duyulan bir yaş grubuna bir çocuk sitesinin bu yayınları yapması, anne babaları ve eğitimcileri ciddi olarak düşündürecek boyutlarda.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, uzman eğitimci ve pedagoglara yaptırdığı araştırmada  Minecraft'ın "tekli oynanması durumunda sosyal izolasyona", "çoklu oynandığında ise çocukları sosyal risklere açık hale getiren" bir oyun olduğuna karar vermiş ve yasaklanmasını istiyor. Ancak site bu oyunun ?özgürlük? bahanesiyle yasaklanmaması için kampanya başlatmış durumda.

Tabii böyle olunca da çocuklarımız, Fatih Sultan Mehmet?i, Musab bin Umeyri, Zeynep?i, Kurtuluş savaşının Elif kadınını unuttu, unutuyor?

tipez.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim