Kitap Tanıtımı: Babamın Gözleri Kedi Gözleri


Komisyon: 
Kültür-Sanat Takip Komisyonu

Fatma Tirit S.

Sevgi varsa

Kaybettiğimizi sandıklarımız

Bir gün geri dönerler

Su damlası

Kaybolan silgilerim

Mırnav

Ananem

Dolunay

Dalgalar

Suzı                                                                                                                             

Serkan?ın babası

Babam ! Babam!

Küçük bir kız, kalem defter ve yazmak denilen sihirli dünyanın kapılarını aralamışsa ortaya ne çikar? Hele de bu küçük kızın dünyasını, usta kalemi ile çocukların olduğu kadar büyüklerin de zevkle okuyabileceği kitaplar yazan Sevim Ak ise?ortaya ? Babamın Gözleri kedi gözleri? diye küçük bir kızın günlüklerinden oluşan okuyanın dünyasında farklı katmanlar ve derinlikler oluşturabilecek güzel bir kitap çıkar.

Yeni bir eve taşınmayla başlar ilk günlük. Yeni bir oda , yeni arkadaşlar, yeni bir mahalle ve yeni bir hayat?Fakat bu hayatta eksik olan bir şey vardır. O da evin babasıdır.??eşyalar kamyona yüklendikten sonra baba küçük kızın yanaklarını ellerinin arasına alır ve ona ? ben sonra geleceğim, ıvır zıvırın işe yaramayanlarını ayıklayacağım ? der.

Anne yeni evde gayet huzurludur. Ona göre ıvır zıvırın olmadığı, kalabalıktan kurtulduğu ve yeni koltuklarının olduğu bu ev onun için yeni bir başlangıçtır.

Her gün yeni bir heyecan yeni bir keşiftir Ayçiçek için. Ama içinde bir acı bir özlem ve bir merak bir türlü gelemeyen babayadır. Bu yokluk ve özlem, Ayçiçek?e yakınındayken tanıyamadığı ve önyargılarla baktığı babasını tanıma onu anlama ve onun için ne kadar değerli olduğunu anlama fırsatı sağlayacaktır. Babası aletlerle uğraşmayı seven, üretmekten hoşlanan,yaratıcılığını kullanmaktan zevk alan,kendince hobileri olan çok akıllı ve sıra dışı bir adamdır. Babasına duyduğu özlem ve ayrılık duygu ve düşünce dünyasında renk renk çiçekler açmasına sebep olacaktır.

Gün gelir, eski çantasının dibinden bulduğu babasına ait bir elektronik parça ki adının ?diyot? olduğunu hatırlar ona babasını hatırlattığı için birden kıymetlenir. Onu öper ve yastığının altına koyar.

Gün gelir gazeteye ilan bile vermeyi düşünür ?kaybolsan da içimdesin baba? diyerek kayıp eşyalar bürosu var acaba kayıp babalar bürosu da var mı diye düşünecek kadar işi ciddiye almıştır artık.

Gün gelir yolda babasının arkadaşı hurdacı Engin amcayla karşılaşır . Bu karşılaşmadan sonra babasıyla arasında mektuplaşmalar, hediyeleşmeler  özlemle gönderilmiş selam ve kucaklaşmalar başlar.

 ?seni sevgiyle kucaklıyorum yazmıştı. Bu kadarı da yeterdi. Babamın beni kocaman kollarıyla sıkı sıkı sardığını düşündüm. Kendimi bir kangurunun sıcacık kesesinde hissettim. Sıcaklık yavaş yavaş bütün bedenime yayıldı, gevşedim. Babamla ilgili tüm korkularım un ufak olmuştu birden. Babam yaşıyor! Üstelik beni unutmamış"                            

Gün gelir cebinde bir avuç sonbaharla yaşlı bir çınar ağacına sevgiyle sarılırken kulağımıza fısıldar: ? Ağlamak hiç de sanıldığı kadar kötü bir şey değil. Ağladıkça yüreğini sıkıştıran karamsar duygular gözyaşlarıyla dışarı akar. Böylece yüreğin ferahlar, rahatlarsın.?          

Gün gelir yanındayken uğraşlarını, ıvır zıvırını hor gördüğü ama yokluğunda kıymetini anladığı , dünyasına yeni pencereler açarak hayata, insana, eşyaya bakışını anlamlandıran ve her geçen gün onun gibi olmak istediği babası doğum gününde çıka gelir.

Sonra ne mi olur? Sonrasını  ve kitapta olup da buraya hepsini aktaramadığımız heyecan, umut, keşif, merak,ilgi,sevgi ve emek dolu kelimeler sizlerin dünyasında açılacak anlam anahtarları olarak keşfedilmeyi beklemekte. ?SEVGİ VARSA ,KAYBETTİĞİMİZİ SANDIKLARIMIZ??

www.aileakademisi.org

                                                                                                                                                                                                                    

 

 

zbk980186re720_250.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim