Kitap Tanıtımı: Reçel Kavanozu


Komisyon: 
Kültür-Sanat Takip Komisyonu

Kitap adı: Reçel Kavanozu

Yazar: Houshang Moradi Kermani

Yayınevi: Kelime Yayınları

Sayfa sayısı:72

Türü: Hikaye

İşlenen değerler: Hak arama, mücadale ruhu, baş kaldırma, kararlılık

Eleştirilen değerler: Alışveriş çılgınlığı, duyarsızlık

Houshang Moradi Kermani:

Öykülerinde yerel motiflerle evrensel imgeleri başarıyla bir arada kullanılan İranlı yazar Kermani, kitaplarıyla çocukların bakış açısını ve düşünce altyapılarını oluşturuyor. Kitaplarında ahlak kurallarını işleyen Kermani tüm dünya çocukları için kaliteli bir yazardır.

 

Sevra Özel

 REÇEL KAVANOZU:

Yeni aldığı reçel kavanozunun kapağını açamayan Celal Purzend, ? Bu reçeli yemek için aldım. Kapağını açıncaya kadar da vazgeçmeyeceğim.? diyerek yola koyulur.

Yazar Celal karakterinin bu sözleriyle çocukların düşünce dünyalarına amaç, direniş ve çaba kavramlarını bir arada sokar.

Celal kavanozu tanıdığı herkese açtırmayı denemiştir fakat kimse açamamıştır. Çocuk kararlıdır, kavanozla beraber kavanozu aldığı bakkaldan Gıda ve Sağlık Ürünleri Kontrol Genel Müdürlüğü'ne kadar adım adım her yere müracaat eder. Celal'in annesi dahi Celal'e boşvermesini söyler.

Kavanozlarda sorun olduğunu halkta bir süre sonra fark eder. Ama kimse Celal kadar istikrarlı değildir, herkes kendi işiyle o kadar meşguldür ki yoğun hayatlarından taviz veremezler.

Celal'i duyan reçel firması şikayetçi olmaması için Celal'in peşine düşer. Celal sonuna kadar tüketici hakkını savunur, rüşvet kabul etmez, davasının arkasındadır.

Kavanoz kapaklarında sorun olduğunu gören firma piyasadaki tüm reçellerini toplar. Bunu gören semt halkı reçel fiyatlarına zam geleceğini zannedip reçellere saldırır. Bunu gören diğer şirketler de kendi ürünlerini toplatmaya başlamıştır.

Oysa ortada fol da yoktur yumurta da; her şey bir zan üzerinedir.

Bu yüzden tüm şehirde kısa süreli bir çılgınlık meydana gelmiştir. Televizyonda reçel reklamları verilmeye, sokaklarda reçel kuyrukları oluşturulmaya, ellerde torba torba reçel taşınmaya, evlerde reçel yüzünden kavgalar çıkmaya başlamıştır.

Şeker hastalıkları ve böcek ilaçlarının fiyatları artmıştır.

Kapitalist sistem her zaman ki mantığıyla, önce sorun yaratıp sonra bu sorunu kazançla çözmek için reçelin yanında halı şampuanı, yara bandı, sinek ilacı, kulak temizleme çöpü gibi malzemeler satmaya başlamıştır.

Kitap, insanlardaki tüketim çılgınlığı üzerinde bu şekilde durmuştur.

Kitabın sonunda Celal zafer elde etmiştir, kapağın açılmamasının sebebi ise...

Sonuç olarak bizlerde Celal'in hakkını aramasını, cesaretini, kararlılığını ve gayretini örnek almalıyız. En basitinden boykot ürünleri için bile halkın olduğu gibi duyarsız olmamalı Celal'i oynamalıyız. Çünkü Reçel Kavanozu sadece bir reçel kavanozu kapağı meselesi değildir.

www.aileakademisi.org 

kitap.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim