Kübra Bedir 3 Adam Programını Analiz Etti


Komisyon: 
Medya Takip Komisyonu

İNTERNET SİTESİ DEĞERLENDİRME ANALİZİ:

Sitenin Adı                        :  3 ADAM

Değerlendirme Alanı   : TALK SHOWLAR

Kübra Bedir

Aile Akademisi Derneği Medya Takip Komisyonu olarak Cumartesi geceleri ekranlarda olan 3 Adam adlı programı mercek altına aldık.  Eser Yeneler, İbrahim Büyükak ve Oğuzhan Koç tarafından sunulan Talk Show, yayın hayatına 3+1 olarak girmiş ve devamlılığını sürdürememiştir.  Program Acun medyanın yapımcılığını üstlenmesiyle 3 Adam adını almış ve formatını değiştirip Star Tv ekranlarda yayınlanmaya başlamıştır.

Aile değerlerine saygılı, çocukların ve gençlerin zihinsel ve duygusal gelişimlerini önemseyen, sorumlu, bilinçli medya ve toplum oluşturmak amacıyla incelediğimiz 3 Adam programın gençler ve aileler üzerindeki etkisini sizin için Medya Takip Komisyonu üyemiz Kübra BEDİR değerlendirdi.

3 Adam programının çeşitli bölümlerinde arkadaşlık, saygı istismar ediliyor, şöhrete özendirme, kadını cinsel obje olarak görme, kişilere karşı alaycı ve aşağılayıcı tavırlar sergilenerek insani değerleri hafife alınıyor.

Örneğin bir bölümde konuk olarak katılan Hülya Avşar?ın eteğinin fermuarı bozuluyor ve canlı yayın devam ederken programın sunucularından Oğuzhan Koç, Hülya Avşar?ın eteğini dikiyor ve programa reklam verilmeden devam ediliyor.   İzleyiciye ?biz canlı yayında bile bu kadar rahatız, evinizden biriyiz? havası estirilmeye çalışılırken aslında ortaya çıkan şey mahremiyetin ve kadının aşağılanmasına ve onurunun zedelenmesinden başka bir şey değil.

Program sunucuların birbirlerine takılmalarıyla meşhur! Tabi buna ne kadar doğru ve sevecen takılma diyebiliriz bilemiyoruz. Birbirilerinden aşağılayıcı ve alaycı bir dille dalga geçen, karşısındakinin fiziki görüntüsüyle ve psikolojik yapısıyla dalga gecen sunucular ?kendimizle çok barışığız? izlenimine genç arkadaşları inandırmaya çalışıyor.  Aynı espriye maruz kalan gerçek hayattaki çocuklar da komplekslerinin yarattığı sıkıntıyı aşmaya çalışıyorlar. Ya da onlar da başkalarının herhangi bir özelliğiyle dalga geçmeyi öğreniyor. Gıybet, alay, dalga geçme gibi değerler zaten tartışma konusu bile değil maalesef.

Yine başka bir bölümde sunuculardan birinin ismi küfürlü bir şekilde, küfürlü bir kelimeyi hatırlatırcasına kullanılmış ve seyircilerin buna gülmesi istenmişti. Ne de olsa gülmek için her şey yapılabilirdi !...

Stüdyonun ve izleyenlerin bir çoğunu gençlerin oluşturduğu bu program 13.bölümü yılbaşından önceye denk gelmiş ve yılbaşına erken girelim ve stüdyoda bayram havası estirelim diye 3 tane dansçı bayan ekrana çıkarılmış ve aç iştahlara kadın bedeni cinsel nesne olarak sergilenmişti.

Kadın bedeninin cinsel obje olarak kullanılmasının sıkca yer aldığı program gençleri ve çocukları etkileyecek, namus kavramını zedeleyecek kötü örnekler sergilemeye maalesef devam ediyor.

www.aileakademisi.org

 

untitled-1.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim