Meryem Aktaş'ın Kaleminden Klip Analizi


Komisyon: 
Medya Takip Komisyonu

KRAL TV TOP 20 DEĞERLENDİRME ANALİZİ

KLİP ADI: ACIYI SEVMEK OLUR MU? (MEHMET ERDEM)

Yayınlandığı Kanal: KRAT POP TV

MÜSLÜMAN ACIYI NASIL GÖRMELİ?

Müzik ve Gençlik

Kral pop tv ekranlarında yayınlanan top 20 listesi, müzik dünyasında yürürlükte olan klip ve şarkıların halk oylamasıyla belli bir sıraya göre belirlenmesini kapsıyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan top 20 listesinde zirvedeki (!) isim ise Mehmet Erdem'in klibi olan ?Acıyı Sevmek Olur Mu? şarkısı oldu. Şarkı son zamanlarda yeni neslin bir hayli ilgi göstermiş olduğu slow bir müzik parçası.

Klip, ana kahramanın da içinde bulunduğu bir evde geçiyor. Klipte gösterilen yaşam tarzının aile yapımızla ilişkisi yok. Ayrıca klipin sözleriyle görüntüleri bağdaştırmak oldukça zor:

*

''Kalp alışır acı çekmelere

Can dayanmaz yeni sevmelere

Boşa kürek çek hep aynı

...

Sorarım aşk durulur mu?

Acıyı sevmek olur mu?

Hani hayat bir oyundu?

Artık içime sinmiyor.''

Şarkı, sözlerinden de anlaşıldığı üzere tam anlamıyla depresif ve boş vermiş bir hayatı vurguluyor. Klipte de bunu destekleyen kareler de gözden kaçmıyor.Karakterler genç olmasına rağmen hayattan tüm beklentileri bitmişçesine, umutlarını yitirmişçesine davranışlar sergiliyorlar. Klip anlamsız ve faydasız olan melankolik hali teşvik ediyor.

Yine klipte ön plana çıkan, sürekli ağlayan ve tüm gününü kedileriyle geçiren bir kadın , ''aile'' kavramını ele almamıza izin dahi vermiyor.

Klipte stüdyo ev tipi ile, klasik ev ve aile hayatı yerine batı tarzı olan,aileyi değil bireyi merkeze alan, sevgenç yaşam tarzına uygun bir ev mimarisi tarzı merkeze alınmış. Klipte tüm yönleriyle ihmal edilen aile hayatının yaşandığı mimari-fiziki yapı anlayışı tahrif edilerek mutlu ve sıcak yuva anlamı da bozulmuş oluyor.

Klibin tek tehlikesi aile hayatına yönelik değil.  Klip gençlerin psikolojik dünyalarına da zarar verme ihtimali yüksek işaretler de taşıyor. Klipte ana karakter olan kız, sorun yaşadığı için ilaç içiyor. Bu görüntü bir yandan moral bozukluğunu intihara neden olacak bir durum olarak gösterirken, sorunlarla başa çıkmak yerine bir kaçış yolu olan ilaç almayı çözüm önerisi olarak ortaya koyuyor.

Pop müzik şarkılarında sık karşılaştığımız tema, bu klipte de karşımıza çıkıyor. Şarkıda zihniyet olarak, mutluluğun ve hayatın amacının karşı cinse duyulan aşk olduğu, hayata bağlanma ve yaşamak için olmazsa olmaz bir durum olarak algılandığı da yine dikkate değer bir durum olarak kendini gösteriyor.

Klipte gösterilen hayatın, acı çekmeden anlamlı olmayacağı, insanların kendilerini boş kuruntularla hasta ettiği ve yalnızlıklarını gidermek için hayvanlara sarıldıkları bir dünya da belki de sorulması gereken en önemli sorulardan biri de şu:  ?Müslüman acıyı nasıl görmeli??

Gençlerin hayatı eğlence ve haz odaklı algılamasının istendiği günümüzde, anne babaların da, gençlerimizin de düşünmesi gereken birkaç nokta olduğunu düşünüyoruz:

  • Birincisi haz ve eğlence merkezli bir yaşam varlık ve yaratılış amacımıza ne derece uygun?
  • İkincisi bu yaşam tarzı gençlerin sorunlarını azaltıyor mu, arttırıyor mu?
  • Son olarak acı ve keder tümden olumsuz ve zararlı mı?

Düşüncesi ne olursa olsun tarihte iz bırakmış birçok insanın yaşamının acıyla yoğrulduğunu, yaşadıkları kederin onları hayata hazırladığını ve olgunlaştırdığını son birkaç on yılda unuttuk gibi. Tam da bu noktada şu soruyu derinlemesine düşünmek gerek:

Gençlerin bugünkü sıkıntılı durumlarının nedenlerinden biri de acıyla pişmeden, kederle yoğrulmadan, ciddi sorumluluklar almadan ve en önemlisi ana babalarının çektiklerini çekmeden büyümeleri olmasın?

 

big.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim