MERYEM DAMAR " CENNETİN MUCİZELERİ" FİLMİNİ KRİTİK ETTİ.


Komisyon: 
Kültür-Sanat Takip Komisyonu

 

CENNETİN MUCİZELERİ

"Hayat iki şekilde yaşanır: ya hiç mucize yokmuş gibi, ya da her şey birer mucizeymiş gibi." Albert Einstein

Biyografi-Dram türünde olan ABD yapımı Miracle from Heaven  “Cennetin Mucizeleri” 2016 yılında gösterime girmiştir. Filmin yönetmen koltuğunda Patricia Riggen yer alırken, roman Randy Brown tarafından senaryolaştırılmıştır. Filmin kadrosunda Jennifer Garner (Christy Beam),  Queen Latifah,  Martin Henderson,  John Carroll Lynch,  Kylie Rogers (Anna Beam) gibi oyuncuları görmektedir.

Küçük bir kasabada, dindar bir ailenin ortanca kızları olan 12 yaşında ki Anna (Kylie Rogers) tedavisi olmayan nadir bir sindirim sistemi hastalığına yakalanmıştır. Bulunduğu kasabada ve çevre illerde ki bütün hastaneleri gezen aile hastalığın tedavisini bulamamaktadır. Boston'da uzman bir çocuk doktor olduğunu duyan aile tüm imkânlarını seferber ederek doktordan randevu almaya çalışırlar. Ancak doktorun randevu listesi bir hayli dolu olduğu için sıkıntı yaşamaktadırlar. Gün geçtikçe kızının daha da kötüye gitmesine dayanamayan anne, Boston'da bulunan hastaneye gitmeye karar verir. Doktordan randevu almayı başara bilen aile sık sık Bostan’a giderek kızlarını tedavi ettirmeye çalışırlar. Sağlık durumunun giderek kötüleşmesiyle hastanede gözetim altında kalmaya başlayan Anna ve aile için maddi ve manevi zor zamanlar başlamıştır. Hastane masraflarını ve ailenin maddi giderlerini karşılamak için gece gündüz çalışan, inancını bir an olsun bile kaybetmeyen baba, kızlarının sağlığına kavuşa bilmesi için elinden geleni yapmaktadır. Hastalığın tedavisinin olmaması nedeniyle Anna’yı son zamanlarını güzel bir şekilde geçirmesi için taburcu ederler. Anna ve kızlar bahçelerindeki bir ağacın üzerinde oyun oynarken dengesini kaybeden Anna ağaçtan düşer. Kafasını çarparak yaralan Anna, kısa bir süre hastanede tedavi edildikten sonra taburcu edilir. Bir sabah uyandıklarında kızlarının karnındaki şişliğin olmadığını far eden aile, Tanrıdan gelen bir mucize ile kızlarının iyileştiğine inanmakta ve bu mucizeyi herkesle paylaşmaktadırlar.

Fedakâr bir ailenin, kızlarının hastalığı sürecinde yaşadıkları ve onu iyileştirmek için verdikleri mücadeleyi, İnancı, sevgiyi ve aile bağlarını konu alan “Miracle from Heaven (Cennetin Mucizeleri)”   Allah’ın her zorlukta bizimle beraber olduğunu, O’nun sürekli bizi gözetip kolladığını sinema diliyle izleyicilere aktarmaktadır. İnancımızın zayıfladığını hissettiğimiz anlarda bile O’nun yardımı daima bizim üzerimizdedir. Din, dil ve ırk ayrımı gözetmeyen Allah, rahmetini tüm insanoğlunun üzerine indirmektedir. 

Filmde Hıristiyan bir aile yapısıyla karşı karşıyayız her ne kadar bizim aile yapımızdan ve inancımızdan farklı da olsalar Allah’tan gelen ilahi mucizeler tüm insanlık âleminin ortak dilini oluşturmaktadır. Anne ve baba figürü her hafta kiliseye giden inançlı bireyler olarak resmedilmektedir. Çevresindeki insanların hurafeleri annenin inancında bir sarsıntı yaşatırken, baba figürü ailenin toplayıcısı ve gözetleyicisi konumundadır. Zorluklar karşınında çoğu insan, Allah’ım neden ben? Ben ne günah işledim? Benim ne suçum var? gibi sorularla inancında sarsıntılar yaşayabilir.  Hastalıklar ve sıkıntılar karşısında kendimizi yıpratmak, çevremizdekilere küsmek ve Kâinattaki tüm güzellikleri yaratana isyan etmek yerine başımıza gelen her şeyin Allah’tan geldiğine iman etmek ve ona sımsıkı sarılmak bizi daima koruyacak ve selamete erdirecektir.

Hastane sekansında Anna ile ateist bir aileden gelen küçük bir kız çocuğun inanç hakkındaki konuşmasına şahit olmaktayız “Neden Haç’ı yanından ayırmıyorsun?” “Bana bir şeyleri hatırlattığı için” “Neyi” “Tanrının benimle olduğunu” “Sence bedim de yanımda mıdır?” “Elbette yanında” “Ölmekten korkuyor musun?”.  Ateist eğitimi almış küçük kızın, Allah’ın hepimizi sevip kolladığını ve O’nun daima bizimle beraber olduğunu duyması minik kalbinde rahatlamaya ve sevinç duygusuna neden olduğu sekansta bizlere yansıtılmaktadır. Ateist babasının değimiyle, “kızımı ilk defa bu kadar mutlu ve huzurlu gördüm, ölüm döşeğinde olmasına rağmen”. Ölümden sonra yaşamın olması, orada sonsuz mutluluğa kavuşacağımızın arzusu küçük bir kız çocuğun bile son anlarında huzurlu bir şekilde ölmesine neden olabilmektedir.

Gerçek mucize sevgidir ve sevgi Tanrıdandır ve Tanrı affedicidir.”

Gerçek sevgi sayesinde tüm zorlukların kolaylıkla çözüle bileceğini, hayatımıza giren her şeyin bir tesadüf eseri değil de Allah’ın bize gönderdiği mucizeler olduğunu Beam ailesinin gözünden bizlere sinema kanalıyla aktarılmıştır.  

miracles_270x203.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim