Sevra Özel "Her Çocuk Özeldir" Filmini Tanıttı


Komisyon: 
Kültür-Sanat Takip Komisyonu

FİLMİN KÜNYESİ

Ülke: Hindistan

Yönetmen: AamirKhan

Yapımcı: AamirKhan, AjayBijli, Sanjeev K. Bijli

Senarist: AmoleGupte

Süre:156 dakika

Tür:Hint Dram

Sevra Özel

Film klasik öğretici Aamir Khan filmlerinden olup eğitim sistemi ve ebeveynlere yapılan bir eleştiri filmidir ve aynı zamanda birçok güzel mesaj içermektedir. Yine film 10 yaşında dislektik bir çocuk olan Ishaan?nın hayatını ele almaktadır; Ishaan 3. Sınıf öğrencisidir sınıfta kalmıştır ve hastalığı yüzünden okuma yazmayı dahi bilmemektedir. Diğer derslerinde de çok kötüdür ve öğretmenleri tarafından sürekli şikâyet edilmektedir.

Normal bir çocuk değildir, kendine ait bir dünyası ve muhteşem bir hayal gücü vardır, hatta hayal gücünü çizdiği resimlere çok iyi aktaran kabiliyetli bir çocuktur ama kimsenin bunu umursadığı yoktur. Ailesinin ve öğretmenlerinin istediği şey derslerinde başarılı olması her öğrenci gibi yarışa katılması ve iyi dereceler elde etmesidir.

Çevresi tarafından yaramaz, tembel bir çocuk olarak görülür ve sürekli bir şekilde azarlanmakta, yaptığı davranışları engelleme amaçlı cezalandırılmaktadır. En sonunda ailesi Ishaan?ı yatılı bir okula gönderir. Kimsenin çocuğun hastalığından haberi yoktur. Ailenin ise çocuğu anlamak gibi bir niyeti yoktur daha çok yaptığı davranışları düzeltmek gibi bir amacı vardır; aile çocuğa teşhisi koymadan tedaviye başlamıştır. Şimdi ise Ishaan ailesinden ayrılmış sıkı bir disiplini olan yatılı okula verilmiştir.

Bu nedenlerle çocuk psikolojik olarak çökmüş, daha da içine kapanmış dış dünyayla ilişkisini tamamen kesmiştir. Tam bu sırada ilginç, hayata farklı bir bakış açısı olan resim öğretmeni Nikumbh  (Khan) olaya el atar. Filmdeki iyilik odur, sıkı ve eğlenceli bir çalışmayla kötülüğün üstesinden gelecek, azda olsa insanlarda farkındalık yaratacaktır?

?Öğrenciler: Biz ne çizecegiz? Bu masada hiç bir obje yok ki.

 Öğretmen: Bu masada mı? Bu masa sizin harika hayal gücünüz için çok küçük. Zihninize göz atın ve oradan bir resim seçin, sonra da kâğıda konduruverin. Hadi iyi eğlenceler, istediğiniz resmi yapmakta özgürsünüz!?

Az çok nasıl bir öğretmen olduğu anlaşılmaktadır.

Farklı olanı, gereksiz ve değersiz atfetmek... Oysa asıl sorun yeteneklerin, ilgi alanlarının farklı olduğu halde herkesin aynı kulvarda yarışmasıdır.

Filme harcanan bütçe az olmasına rağmen film büyük başarılar kazanmıştır. Her yaşa hitap eden ailecek izlenilebilecek güzel bir filmdir.

Not: Disleksi; dinleme, konuşma, yazma, okuma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur. Ancak bu zekâ düzeyinde bir problem olduğunu göstermez. Hatta zekâ düzeyi çok yüksek olan çocuklarda da görülebilmektedir. Bu çocukların çok özel yetenekleri de olabilir.

taarezameenpar_copy.jpg

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim