Çocuklar TV'de en Çok Hangi Programları İzliyor?


1207293_52378690.jpg

204 (AİLEAKADEMİSİ/3 ŞUBAT 2012)-Televizyonun çocuklarda yarattığı psikolojik, zihinsel ve fiziksel zararlara ilişkin pek çok araştırma bulunmaktadır. Çocukların sadece çocuklar için yapılmış programların bile böylesi zararlara yol açtığı uzmanlar tarafından ortaya konuluyor. Ne var ki, çocukların sadece çocuklar için yapılmış programları izlemediği anne-babaların eliyle çoğu zaman yetişkinler için hazırlanmış programları da izlediği biliniyor. Bunun çocuklarda yarattığı psikolojik ve zihinsel tahribatın büyüklüğü ise tahmin edileceği çok daha büyük olmakta.

Televizyonun evdeki aile bireylerinden biri gibi algılandığı günümüz dünyasında anne-babalar kendi takip ettikleri pek çok programı çocuklarıyla birlikte izleyebiliyor. Henüz 4-5 yaşlarındaki bir çocuğun görmemesi ve duymaması gereken pek çok sahne/replik bir bakıma anne-babaların aracılığıyla çocukların dünyasına taşınıyor. Böylesi bir sahnenin/repliğin anne-babayla izleniyor olması çocuk için bir bakıma ?anne-babanın onayı? anlamı da geliyor. Henüz doğruyla yanlışı ayırt etme gücüne sahip olamayan çocuk böylesi bir ?örtük onayla? pek çok yanlış düşünce, davranış biçimi geliştiriyor.

Cesur ve Paker?in (2007) 450 ilkokul öğrencisi üzerinde yaptığı bir araştırma bu acı gerçeği bir kez daha ortaya koyuyor. Araştırmada çocukların sadece çocukların dünyasına hitap eden programları izlemediği, yetişkinler için bile zararları açık olan programları da takip ettikleri ortaya konulmuş.

Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi?nde yayınlanan araştırmada ?en sevdiğiniz program hangisi? şeklinde sorulan soruya çocukların %30?u ?diziler? şeklinde cevap verirken, çocuk programları %17,2 ile ikinci sırada yer alıyor.

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yorum görüntüleme seçenekleri

Yorumların gösteriminde tercih ettiğiniz şekli seçiniz ve değişiklikleri "Ayarları kaydet"e tıklayarak kaydediniz.

diyor ki:Merhaba Onur

diyor ki:Merhaba Onur krsedaim. Gercekten cok haklisiniz. Vermis oldugunuz hizmet icin size tesekkuru bir borc bilirim. Emeginize saglik

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim