Kadınlarda 24 yaşından sonra fertilite (doğurganlık) düşüyor


1098038_52726830.jpg

216 (AİLEAKADEMİSİ/6 Şubat 2012)- Günümüzde uzmanlar fertilitenin giderek düştüğünü sıklıkla dile getiriyorlar. İstediği halde çocuk sahibi olamayan pek çok aile, tüp bebek vb. arayışlar içine giriyor.  Peki kadınlardaki fertilitenin düşmesinin sebebi olarak ne gösteriliyor? Sheffield Üniversitesi?nde yapılan bir araştırma bu önemli soruya cevap arıyor.

Araştırmacılar Duncan Gillespie ve arkadaşları bunun en önemli nedeni olarak kadınlarda evlilik yaşının gecikmesi olduğunu bildiriyorlar. 18. Ve 19. Yüzyıllardaki evlilik oranlarını araştıran ekip, o yıllarda 30-35 yaşlarındaki kadınların neredeyse tamamen evli olduğunu buluyor. Özellikle kadınlarda 24 yaşından sonra doğurganlık oranının giderek azaldığı biliniyor. Günümüzde kadınlar ancak 20?li yaşların ortalarında evlenmeyi tercih ediyorlar.

Araştırmayı yapan ekip, ayrıca günümüzde rastgele ve kısa süreli ilişkilerin, boşanmaların ve evlendikten sonra da geç çocuk sahibi olmak istemenin fertilitenin düşüşünde önde gelen nedenler olduğunu belirtiyor.

Doğurganlık oranının azalması, yaşlı nüfusun artması, yalnızlık ve bireysellik gibi pek çok sorunu beraberinde getiriyor.

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim