Sağlık Programları Sağlığımızı Olumsuz Etkiliyor


images.jpg

219 (AİLEAKADEMİSİ/6 Şubat 2012)- Televizyondaki sağlık programları sağlığımız için zararlı olabilir mi? Bu ilginç soru geçtiğimiz günlerde yapılan bilimsel bir çalışmayla araştırıldı.

Araştırmayı yürüten Rhode Island Üniversitesi?nden Doç. Dr. Yinjiao Ye telvizyonlardaki sağlık programlarını izleyen kişilerin sağlıklarını tehdit eden risklere ilişkin daha çok bilgi aldıklarını ve bunun da onları tedirginliğe ittiğini vurguluyor.

Araştırmada milyonlarca kişinin ?medikal show? olarak tanımlanan sağlık programlarını izlediğini ve bu programların sağlıkla ilgili bilgileri yaygınlaştırdığını ve izleyicilerin sağlıkla ilişkili davranışlarını değiştirmeye çalıştığını belirtiliyor. ?Ancak? diyor uzmanlar ?böylesi bilgiler aynı zamanda insanları kendi sağlıkları üzerinde daha fazla endişe etmeye yöneltebilir ve bu da kişilerin yaşam memnuniyetlerini azaltabilir?

Uzmanlar bu tür programları iki ucu keskin kılıç etkisi yarattığını vurguluyorlar. İnsanlar sağlıklarıyla ilgili daha fazla bilgilenirken, yaşamlarından ise daha fazla tedirgin olmaya başlıyorlar.

274 öğrenci üzerinde yapılan araştırma Mass Communication And Society dergisinin Eylül sayısında yayınlanmış.

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim