TV İzlemenin En Çok Zarar Verdiği Yaşlar


boy-tv.jpg

226 (AİLEAKADEMİSİ/8 Şubat 2012)- İlk çocukluk yıllarında edindiğimiz alışkanlıklar geleceğimizi önemli ölçüde etkiliyor. Ama bu alışkanlıklardan bir tanesi var ki, gelecek yaşantımıza yaptığı olumsuz etkiler herkesi tedirgin ediyor. Televizyon izleme alışkanlığından bahsediyoruz. Michigan Üniversitesi?nde iki-dört yaş arasında fazla televizyon izlemenin 10 yaşındaki etkilerini inceliyor.

Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre daha yeni yürümeye başladığı yıllarda TV karşısına oturtulan çocukları gelecekte bekleyen iki önemli tehlike var: Okul başarısında düşme ve sağlıksız bünye.

Araştırmayı yürüten Dr. Linda Pagani, İlk çocukluk yıllarının beyin gelişimi açısından ve davranış kalıplarının yerleşmesi açısından kritik bir öneme sahip olduğunu belirtiyor. Yapılan pek çok araştırma, TV?nin çocukların geleceği üzerinde sadece kısmi bir etkisinin olmadığını, çocukların ?yaşam tarzını? değiştirdiğini söylüyor. Aşağıdaki bulgular, 2-4 yaşları arasında daha fazla TV izleyen çocukların on yaşlarına geldiğinde ne tür sorunlar yaşadıklarını gösteriyor:

  • Bu çocukların %7?si okulla ilişkili sorumlulukları yerine getirmekte zorlanıyor
  • %6?sında matematik başarısında düşüş yaşanıyor
  • %10?u sınıf arkadaşları tarafından kendilerine yöneltilen aşağılama, alaya alma ya da saldırılara karşı kendilerini koruyamıyor.
  • %13?ünde hafta sonları fiziki aktivitelerinde düşüş yaşanıyor.
  • %9?unda genel yaşamlarında fiziki hareketsizlik gözleniyor. Daha hareketsiz bir yaşam alışkanlığı ediniyorlar.
  • %10?unda çok fazla miktarda ?abur-cubur? yeme alışkanlığı yerleşiyor.
  • %5?inde aşırı kilo alma sorunu görülüyor.

Kimi uzmanlar TV?nin kimi olumlu yönlerinden bahsetse de (belgesel vb. faydalı bilgiler vermesi gibi), araştırmacılar genel olarak TV?nin ?verdiğinden? çok daha fazlasını ?aldığı? görüşünde birleşiyor. Ülkemizde çocuklara yönelik yayın yapan TV kanallarının artması, çocuklarımızın bu tehlikeyi gelecek yıllarda daha fazla yaşayacağını gösteriyor. Televizyon yerine, kitap okuma, sohbet ve çocuklarla karşılıklı oyunlar oynamanın çok daha faydalı olduğu vurgulanıyor.

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yorum görüntüleme seçenekleri

Yorumların gösteriminde tercih ettiğiniz şekli seçiniz ve değişiklikleri "Ayarları kaydet"e tıklayarak kaydediniz.

TV İzlemenin Zararları

Otizmin nedenleri tam olarak bilinmesede, televizyonun bu nedenler arasında olduğu biliniyor. Televizyonu hareketsiz ve kıpırdaman izleyen çocuklar donuklanışıp iletişim kurmayı bırakıyorlar. Bir çeşit uyuşturu görevi görüyor ama aileler bunu gözardı ediyor malesef. Çocuklarının gözlerine bakmak, konuşmak, oynamak zor geliyor! Çocuk oyalansın, sesi çıkmasında ne yaparsa yapsın mantığı var. Dizi izlemenin çocuktan, eşten, aileden, arkadaşla sohbet etmekten daha önemli hal aldığı günümüzde ilişkiler bitmek üzere... 

Bir düğmeye basalım ve gerekli zamanlarda, gerektiği kadar TV izleyelim.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim