Sonunda Bu da Oldu: Bebekler İçin duygu Dedektörü


684721_88576647.jpg

232 (AİLEAKADEMİSİ/23 Şubat 2012)-Bilgisayar ekranına bakmadan çocuğun pozisyonu hakkında en küçük bir bilgi veremeyen doktorları bilirsiniz. Görmeden bir şey diyemeyen ve ?ellerine güvenini kaybetmiş? pek çok jinekolog, normal yollardan çocuk doğurtma becerilerine de zamanla güvenlerini yitirdiler ve ?doğum? olayını cerrahi bir işlem olarak görmeye başladılar. Sezaryen istatistikleri bunun bir kanıtı olabilir. Bu haber işte bu yönüyle biraz bu olaya benziyor. Ama sonuçları en az bunun kadar trajik olacağa benziyor.

***

Her anne, çocuğunun ağlamasından neye ihtiyacının olduğunu bilir. Ya da en azından eski anneler bilirdi. Şimdiki anneler patronlarını gördükleri kadar çocuklarını göremedikleri için bu yeteneklerini yavaş yavaş kaybediyorlar olsa gerek ki Japon bilim adamları yeni bir icatla karşımıza çıkıyorlar.

Japon bilim adamları çocukların ağlamalarının duygusal nedenlerini analiz edecek bir bilgisayar programı üzerinde çalıştıklarını bildirdiler. Program bir çocuğun ağlayışını kaydederek, çocuğun hangi nedenle ağladığına ilişkin bilgi verecek. Anne-baba bir bilgisayar ekranına bakarak, çocuğun aç mı olduğunu, ağrısı mı olduğunu ya da uykusu geldiği için mi ağladığını öğrenebilecek

Muroran Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği bölümünde çalışan mühendisler, geliştirdikleri duygu dedektörünün çocuğun ağlama sesini kaydettiğini ve ağlamanın frekansını istatistiksel olarak analiz etmek suretiyle çalıştığını ifade ediyorlar.

Bebek bakım rehberlerinin yetersiz olduğuna vurgu yapan araştırmacılar, bu kitaplarda çocukların hangi nedenlerle ağladıklarının belirtildiğini ama hangi ağlama çeşidinin hangi ihtiyacı yansıttığını yazmadığını belirtiyorlar.

iş yaşamını çocuğuna tercih eden pek çok anne çocuklarını tanıyacak kadar onlarla birlikte olamıyor. Yeni nesil anneler, biraz annelik güdülerine biraz da kitaplara bakarak çocuklarını yetiştiriyordu. Annelik sezgileri giderek körelen daha yeni nesil anneler ise bu araştırmadan da anlaşılacağı gibi, çocuklarını bilgisayar ekranına bakarak yetiştirecekler.

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yorum görüntüleme seçenekleri

Yorumların gösteriminde tercih ettiğiniz şekli seçiniz ve değişiklikleri "Ayarları kaydet"e tıklayarak kaydediniz.

Bebeğim üç aylık ve ben

Bebeğim üç aylık ve ben çoktan öğrendim ne için mıkırdandığını. Hatırlatırım biz insanız robot değil. Teknoloji iyidir (de) bu kadarıda fazla dedirtiriyor. 

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim