Yeni Nesil Gençlik:30 Yılda Neler Değişti?


1206193_79120145.jpg


234 (AKOYAKA/31 Mayıs 2010)-Başarı, statü ve konforlu yaşamın en önemli değerler olarak sunulduğu günümüz dünyasında, müsamaha, anlayış ve diğergamlık azalıyor. Kibir, bencillik ve vurdumduymazlık ise artıyor. 30 yıllık bir dönemin analiz edildiği aşağıdaki araştırmada, bunun nedenleri üzerinde duruluyor.

***

Psikolojik Bilimler Birliği yıllık toplantısında kolej öğrencilerinin empati becerilerindeki 30 yıllık dönemdeki değişimi araştıran bir çalışma sunuldu. 1980?ler, 1990?lar ve 2000?li yıllarda öğrenim görmüş yaklaşık 14 bin öğrenci üzerinde yapılan araştırmanın sonucuna göre, bugünün öğrencileri bundan 20-30 yıl öncesinin öğrencilerine göre daha az empatik beceri gösteriyor.

2000 yılından sonra öğrencilerin empati becerilerinde büyük bir düşüş gördüklerini söyleyen Sara Kontrath, ?Bugünün öğrencileri 20-30 yıl önceki öğrencilere göre %40 daha düşük empati becerisine sahip? diyor.

1979?dan 2009?a kadar Amerikan Kolejlerinde yapılmış 72 farklı çalışmayı analiz ettiklerini söyleyen araştırmacılar, bugünün öğrencilerinin bir olaya, bir duruma bir başka arkadaşının penceresinden bakabilme becerilerini zayıfladığını ve yardımseverlik, nezaket/iyilik davranışlarını da kaybettiklerini belirtiyor.

Günümüz gençliğinin, ?ben nesli? olarak tanımlandığını belirten Kontrath, bu neslin rekabetçi, ego-merkezl, narsist ve bireyci özellikleri olduğunu belirtiyor.

Bu sonucun sebepleri nedir? Diye soran araştırmacılar, bunun birkaç nedeni olabileceğini belirtiyorlar. Araştırmacıları göre bunun bir nedeni, medya olabilir. Geçmişe oranla şimdiki gençlerin daha fazla medya etkisi altında olduğu, şiddetle ilişkili video oyunları oynayarak büyüdükleri ifade ediliyor.

Sosyal medyanın da empatinin düşüşünde önemli bir rol oynamış olabileceği belirtiliyor. Online olarak bir arkadaşa sahip olmanın daha kolay olduğunu, bununla beraber online arkadaşın sorunlarını problemlerini görmezden gelmenin daha muhtemel odluğu belirtiliyor.

Hiper-rekabetçi atmosfer ve abartılı başarı beklentilerinin de gençlerin ?anlayışsız/duyarsız? bir kişilik edinmelerinde önemli bir faktör olduğu belirtiliyor.

Günümüz gençliğinin sorunlarına ilişkin önemli bulgular ortaya koyan bu araştırma Michigan Üniversitesi?nde gerçekleştirilmiş.

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim