Çocuklara Kitap Okumak Kadar Kitap Okuma Yöntemi de Önemli


how-to-stimulate-a-childs-mind1.jpg

244 (AİLEAKADEMİSİ/2 Nisan 2012)- İlkokula başlamadan önce çocukların kitaplarla tanışmış olmasının, çocuğun okul başarısını olumlu şekilde etkilediği biliniyor. Bunun farkında olan anne-babalar çocuklarına çok çeşitli kitaplar alıyor. Ancak yapılan bazı araştırmalar, çocuklara kitap okumak kadar kitap okumanın yönteminin de önemli olduğunu gösteriyor.

Biritish Medical Journal?de yayınlanan bir araştırma kendilerine yüksek sesle kitap okunan okul öncesi çocuklarının dil ve edebiyat becerilerinin daha yüksek olduğuna işaret ediyor.

Ek olarak, çocuklara okunan kitaptaki resimleri tanımlamak, hikayenin anlamı üzerinde çocukla konuşmak, çocuğa kitapla ilgili sorular sormak ve çocuğu okunan kitap hakkında konuşmaya cesaretlendirmek çocuğun ?dil becerilerinin? gelişimi üzerinde kritik bir öneme sahip. Çocuklara kitap okurken dikkat edilecek bu noktalar çocukların sadece dil becerilerini geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda onların dünyayı daha iyi anlamalarına ve sosyal becerilerinin gelişimine de yardımcı oluyor.

Çocuklara kitap okurken ?etkileşime dayalı? bir yöntem kullanmak önem kazanıyor. Okunan hikayeyle çocuğun yaşamından kesitler arasında ya da gerçek dünya ile bağlantılar kurmak, yeni kelimeleri açıklamak çocuğun okunan kitaptan daha yüksek düzeyde verim almasını sağlıyor.

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim