Sosyal Medyada Uyuşturucu Tehlikesi


1279442_85131437.jpg

245 (AİLEAKADEMİSİ/5 Nisan 2012)- Sosyal paylaşım sitelerinde kurulan ?sanal? arkadaşlıkların ?reel? etkilerini ortaya koyan araştırmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu sitelerin kumar, uyuşturucu ve fuhuş gibi kötülüklerin yaygınlaşmasında etkin bir şekilde kullanıldığı biliniyor. Çünkü çocuklar ve gençler çoğu zaman kiminle konuştuğunu bilmiyor. Sözü edilen kötülüklerin küçük çocuklar ve gençler arasında son zamanlarda katlanarak artması bu sitelerin ?örgütlü çeteler? tarafından kullanılıyor olma ihtimalini akla getiriyor.

California, San Diego ve Harvard Üniversitelerinden uzmanların yaptığı araştırma kötü alışkanlıkların sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla bulaşıcı hale geldiğini vurguluyor. 7-12 . sınıflarda okuyan 8349 genç üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları tedirgin edici. Sara Mednick ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmada, az uyuma ve uyuşturucu (marijuana) kullanımının sosyal ağlar aracılığıyla 4 kişiye daha bulaştırıldığı ifade ediliyor (yani bu kötü alışkanlığa sahip olan bir kişi arkadaşının arkadaşının arkadaşının arkadaşına bu kötü alışkanlığı bulaştırıyor).

Araştırmayı yürüten uzmanlar sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçiren gençlerde uyku süresini azalmasıyla uyuşturucu kullanımını artışı arasında bir bağlantı olduğunu öne sürüyorlar.

www.aileakademisi.org

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim