Hangi Tip Ailelerin Çocukları Okulda Daha Başarılı Oluyor?


anlama.jpg


370 (AİLE AKADEMİSİ/ 10 Kasım 2012)- Her aile çocuğunun okulda başarılı olmasını ister. Bazı aileler çocuklarının başarılı olması için ellerinden geleni yapar. Çocukları başarısız olduğunda ise kimi zaman çocuğunu, kimi zaman okulu, kimi zaman da çocuğunun arkadaşlarını ya da öğretmenini suçlar. Ancak yapılan bazı araştırmalar çocuğun okul başarısının aile tipiyle yakından ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

Notre Dame Üniversitesi?nden psikoloji profesörü Mark Cummings ve arkadaşlarının yürüttüğü bir araştırmada 300 ailenin çocuklarının okul başarısı ve ailelerinin çocuklarıyla ilişkisi araştırılmış. Araştırmadan elde edilen verilere dayanılarak 3 tip aile tanımlanmış. Çocuğuyla ilişkisi kopuk olan aileler, çocuğuyla ilişkisi güçlü olan aileler ve çocuğunun üstüne titreyen aileler.

Araştırma sonucuna göre çocuğuyla ilişkisi kopuk olan ailelerin çocuklarının okul başarısı da düşük çıkmış.  Çocuklarıyla ilişkisi güçlü olan ailelerin çocukları okulda da başarılı bir performans sergiliyor. Araştırmanın ilgi çekici sonucu ise çocuklarının üstüne ?titreyen? ailelerin çocuklarının okul başarı performanslarıyla ilgili. Bu tip ailelerin çocukları okula başladıklarında problem yaşamıyorlar. Ancak zaman ilerledikçe kaygı/stres ve yabancılaşma duygularını daha fazla yaşamaya başlıyorlar.

Çocuklara gösterilen abartılı ilgi ve bu ilginin özellikle ?başarı odaklı? olması çocuğun okulda başarılı olmasını sağlasa bile (ki çoğu zaman bu da mümkün olmuyor) çocuğun psikolojik dünyasını olumsuz etkiliyor.

Araştırma Child Development dergisinde yayınlanmış. 

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim