Türkiye'de Antidepresan Kullanımı 9 yılda %160 Arttı


depres.jpg

382 (AİLEAKADEMİSİ 19 Kasım 2012)- Antalya?da Psikofarmakoloji Derneği tarafından düzenlenen bir toplantıda konuşan Prof. Dr. Nazan Aydın, 2012 yılında Türkiye?de 36 milyon adet antidepresan satıldığını ifade etti.

Prof.Dr. Aydın, Türkiye?de 2003 yılında 14 milyon 238 bin kutu antidepresan satılmış iken bu rakamın 2008 yılında 31 milyon 302 bin kutuya, 2012 yılında ise 36 milyon 881 bin kutuya çıktığını bildirdi. Bu rakamlar son 9 yılda Türkiye?de antidepresan kullanımının %160 oranında arttığını ortaya koyuyor. Şizofren gibi ağır durumlarda kullanılan antipsikotiklerin satışında da bir patlama yaşandığını belirten Aydın, antipsikotiklerin son 5 yılda %168 oranında artarak 12 milyon 158 bin kutuya ulaştığını ifade etti.

Bu rakamları manevi dinamiklerin körelmeye başlaması, hastalık satışı ve gereksiz ilaç yazımı gibi pek çok neden bağlamak mümkün. Ancak sebep her ne olursa olsun, psikolojik sıkıntıların ilaçla aşılmaya çalışılması son yıllarda ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Halbuki depresyon gibi, sıklıkla karşılaşılan bir sorunun tedavisinde antidepresanların ne denli etkisiz olduğunu gösteren pek çok araştırma bulunuyor. Ayrıca antidepresanların depresyon tedavisindeki etkisi en iyi ifadeyle tartışmalı iken, intihar da dahil pek çok ağır yan etkiye sahip olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Son yıllarda ülkemizde yayınlanan Psikiyatrik İlaçla Tedavi Miti ve Antidepresan Efsanesinin Sonu gibi kitaplar antidepresanla yapılan tedaviyi sorguluyor. Özellikle Irving Kirsch tarafından kaleme alınan Antidepresan Efsanesinin Sonu, bu ilaçlarla ilişkili pek çok skandalı resmi ve bilimsel kanıtlara dayanarak çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim