Depresyonun Çaresi: İyilik Yapmak


Untitled-1.jpg

385 (AİLEAKADEMİSİ/22 Kasım 2012)-Yaşadığımız dünya çeşitli tehlikeleri ve zorlukları içinde barındırıyor. Böylesi bir dünyayla baş edebilmek için direnç, sabır ve irade sahibi olmak gibi kişilik özellikleri çok önem kazanıyor. Bu özelliklere sahip bir çocuk yetiştirmeyi kim istemez ki? Harvard Üniversitesi?nde yeni yapılan bir araştırma ?ahlaki davranışların? bu özellikleri kazandırdığını ortaya koyuyor.

Social Psychological and Personality Science Dergisi?nde yayınlanan araştırmaya göre bir kişinin bir başkasına iyilik yapması, hatta kendini bir başkasına yardım ederken hayal etmesi;  kişiyi zorluklara karşı daha dayanıklı kılıyor ve fiziki açıdan kişiyi daha güçlü hale getiriyor.

Gray araştırmasında iki deney planlamış. İlk deneyde katılımcılara bir dolar verilmiş ve bu parayı ya kendilerine saklayabilecekleri ya da bir hayır kurumuna bağışlayabilecekleri söylenmiş. Ondan sonra bu kişilerin 5 librelik (yaklaşık 2,5 kilo) bir ağırlığı tutabildikleri kadar uzun süre tutmaları istenmiş. Kendilerine verilen parayı bir hayır kurumuna bağışlamayı tercih edenler bu ağırlığı ortalamdan 10 sn. daha uzun süre tutabilmişler.

Diğer deney ise hayal etmeye dayalı olarak planlanmış. Bu deneyde katılımcılara kendileriyle ilgili hayali bir hikaye yazmaları istenmiş. Bu hikayede kendilerini ya bir başkasına yardım ederken, ya zarar verirken ya da herhangi bir etkide bulunmazken düşünmeleri istenmiş. Önceki deneyde olduğu gibi, kendilerini bir başkasına yardım ederken hayal edenlerin diğerlerine oranla daha güce ve dayanıklılığa dayalı eylemlerde daha başarılı oldukları bulunmuş.

Araştırmayı gerçekleştiren Kurt Gray, bunu ahlaki anlamda ?kendini gerçekleştiren kehanet? olarak isimlendiriyor. Yani kişi iyilik yaptığını düşünür ve kendini öyle hayal ederse kendisini daha güçlü olarak algılamaya başlıyor.

Diyetten, depresyona kadar pek çok sorunun üstesinden gelmede bunun etkili bir yol olabileceğini söyleyen Gray: ?Belki de işe gittiğinizde, dayanılmaz bir yiyeceğe karşı koymanın en iyi yolu o sabah bir başkasına sadaka vermektir? diyor.

Bu yöntemin anksiyete ve depresyon için de önerilebileceğini belirten Kurt Gray: ?Başkalarına yardım etmek kendi yaşamının kontrolünü yeniden ele almanın en iyi yolu olabilir? diyerek depresyon ve anksiyetenin tedavisine ilişkin çarpıcı bir açılım getiriyor.

www.aileakademisi.org

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Bu site’de yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. 
Eposta: info@aileakademisi.org  
Aile Akademisi© 2011
Tasarım:Baydar Bilişim